Хималайският такин – комбинация от крава, коза, антилопа и дори панда

| от |

Хималаите са една от най-величествените дестинации, които човек трябва да посети, а да не говорим, че природата там ще ни покаже животни, които трудно бихме могли да видим някъде другаде. Едно точно такова в планинските гори е и такинът. Ако се чудите какво точно е това, представете си рисунка на малко дете, като темата е била да се нарисува нещо като крава или коза. Такинът е комбинация от двете. Според биолозите, това е дългокосместа териториална коза-антилопа, но в някои моменти може да се обърка като комбинация между коза и крава. Всякакви интерпретации се приемат, а най-важното е, че огромното набито тяло с четири къси крака и извити рога, може да изглежда доста застрашаващо за абсолютно всеки човек.

Възрастните животни обикновено са с тегло до 180 килограма. Запазвайки своята любима територия в някои части на Индия и Бутан, тези бозайници попадат в едно специално семейство, в което ще открием кози, крави, овце и антилопи, следователно разбирате и защо е толкова трудно да заявим какво точно е това животно, а за да добием и още по-добра представа, някои следи водят дори до пандите и споделянето на някои техни белези. С други думи, никой не може да сподели със сигурност какво наистина се случва с природата, особено в Азия. И след като имаме толкова впечатляваща комбинация, нека обърнем внимание и на още една подробност, характерът на животното е почти идентичен с дивата овца.

Трудно е да се определи точно цветът, след като такинът е артистично животно, но не може да се обърка с дългата си пухкава козина, както и комбинация от шарки между червено-кафяво, кремаво и златно. В исторически план, индийците вярвали, че това е златната крава с най-бляскава визия. Историята за златната коза също успява да влезе в книгите и някои източници вярват, че най-вероятно точно тя е била вдъхновение за някои интересни същества в гръцката митология. Според легендата там, историята на Крисомалос е именно вдъхновена от такина, като се смята, че дой е дете на Посейдон и нимфа. В един момент, това същество е било пожертвано, а Язон трябвало да отиде и да го вземе, за да получи трона на кралството. Как легендата е стигнала до Азия и Хималаите, както и историята за златното руно, това не можем да знаем, но пък е приятно да видим, че такинът има много сериозно и световно реноме.

Takin_1427

Освен легендите, това животно може да се похвали с изключителна издръжливост, като се справя повече от перфектно в суровия климат на природата. Според учените, благодарение на огромния си нос, това животно може да поддържа своята топлина. Големите синуси затоплят въздуха и дробовете на животното, а в резултат на това, вътрешната топлина е постигната и никога няма температурен дискомфорт. Една друга интересна адаптация е подкожната мазнина, която пуска секрети по цялото тяло. По този начин се създава една изключително добра температурна преграда, а най-важното е, че дори е водоустойчива, следователно този индивид никога няма да се притеснява от резултатите, даже напротив. След като казахме, че това е териториално животно, познайте с какво маркира територията? Достатъчно е да се отърка в няколко дървета и останалите ще знаят, че това е чужда територия. Въпросната мазнина, според един биолог, има много лют вкус.

Малцина са имали удоволствието да го опитат. Макар и комбинация от редица противници в природата, такинът не е точно агресивен, макар и визията му да го позволява. Това животно е крал на замаскирането и ако иска да изчезне, много бързо и лесно ще се справи. Използва нискочестотни звуци, които напомнят за кашляне, за да предупреди и останалите от стадото и за кратко време всеки изчезва, сякаш никога не е бил тал. Останалата част от речника съдържа някакви форми на ръмжащи звуци и гърлени тонове, които описват много точно целия хабитат. Избира най-безопасните часове за хранене, евентуално по залез и с пукването на зората, когато всички хищници вече са решили да се оттеглят.

Takin_Bhutan_1

Предпочита най-често зелени растения и листа и най-важното е, че около 65 растителни вида са в неговото меню, следователно няма да има никакви проблеми. Обикновено търсят минерални извори, за да допълнят растителния си режим. Именно заради тях се обвързват и с по-сериозни движения на стадото. Минералите и солите им позволяват да унищожат редица натрупани токсини в тялото, което ни показва, че това животно може да се справи с абсолютно всичко. Такините често са самотни животни, докато не дойде време за чифтосване, тогава достигат до 300 индивида на стадо, като второто такова събиране е при търсенето на следващите минерали. Що се отнася до обичайния хабитат, в някои случаи могат да достигнат максимален брой от 20 животни, но никога повече, а много често самите такини биха искали да са сами и се отдават на хималйски покой.

Макар и да изглеждат спокойни и величествени, тези представители често проверяват здравината на главите си и ще побързат да тестват своята сила. Обикновено приемат този ритуал за обичайна практика, но трябва да ги видите в агресивната им форма. Някои местни жители признават, че сблъсъкът между два такина напомня на брадва, която се забива в дърво – звукът отеква много надалече. Единственият проблем на хималйският феномен е именно човекът. Неговата територия често се унищожава, а ловците ги избиват и продават месото им за екзотика, а рогата им стават доста добър сувенир, следвани от златната кожа. През 2013 г. Китай създава резерват за тези животни, след като се надява, че ще успее да ги съхрани по-дълго от избиване. Самият резерват се охранява, следователно все още не е редно някой да се притеснява за това чудато създание, което между другото отказва да се социализира с човека.

Снимки: Wikipedia

 
 
Коментарите са изключени за Хималайският такин – комбинация от крава, коза, антилопа и дори панда

Повече информация Виж всички