Глухите комари не си намират половинки – и ние можем да възползваме от това

| от |

Глухите мъжки комари не се чифтосват – това е заключението на ново изследване, при което се работи с гените на малките насекомчета, за да се разбере значението на слуха за сексуалния им живот.

Проучването е фокусирано върху Aedes aegypti – тези комари разпространяват вируси, които заразяват около 400 милиона души годишно с денга, жълта треска и Зика – и е установило странност в копулацията им, която може да бъде използвана, за да се помогне в борбата с болестите, пренасяни от тях.

За мъжките комари възможността да чуят партньорката си е от основно значение по време на секса. Насекомите се чифтосват във въздуха и звукът от ударите на крилата на женската е важна част от процеса на съблазняване. Женските махат с крилата си с честота около 500 херца, за да примамят мъжките, които, след като чуят този звук, излитат, като самите те бръмчат с честота около 800 херца.

Това е установено отдавна, но досега нямахме представа дали загубата на слуха при мъжките комари просто ще затрудни чифтосването или ще го премахне напълно. За да разберат това, екипът на изследването създава глухи комари, като елиминира протеин, наречен trpVa, който изглежда е от съществено значение за слуха. За тази цел те използват системата CRISPR-Cas9.

При по-внимателно разглеждане на мозъците на мутиралите комари се установява, че невроните, които обикновено откриват звуци, не реагират на ударите на женските крила. И наистина, трудно чуващите комари не правят опити да се чифтосват с женски – дори след дни в една и съща клетка.

„Ако не могат да чуят ударите на женските крила, те не реагират“, казва авторът на изследването професор Крейг Монтел в изявление.

За сравнение, когато изследователите не се намесват в слуха им, A. aegypti са много по-разкрепостени, като се чифтосват многократно само за няколко минути.

„Мисля, че причината, поради която основното ни откритие е толкова шокиращо, е, че при повечето организми поведението при чифтосване зависи от комбинацията от няколко сензорни сигнала“, казва съавторът на доклада Ема Дюге, една от докторантките на Монтел. „Фактът, че отнемането на едно единствено сетиво може напълно да премахне чифтосването, е много любопитен.“

При женските комари обаче ситуацията е различна. Екипът установява, че глухите индивиди все още взимат участие в играта. „Въздействието върху женските е минимално, но въздействието върху мъжките е абсолютно“, според Монтел.

Екипът вярва, че тези открития ще бъдат приложими и за други видове комари – информация, което бихме могли да използваме, за да подпомогнем превенцията на множество болести, пренасяни от тези насекоми.

Женските са тези, които разпространяват болестите, но „без способността на мъжките да чуват – и акустично да преследват – женските комари може да изчезнат“, казва пред Би Би Си д-р Йорг Алберт от университета в Олденбург, Германия, експерт по чифтосване на комари.

Ето защо манипулацията на trpVa може да допълни съществуващите опити за контрол на популациите на най-смъртоносните животни на планетата като се пускат стерилни мъжки.

 
 
Коментарите са изключени за Глухите комари не си намират половинки – и ние можем да възползваме от това

Повече информация Виж всички