Дори най-отдадените стопани на котки се чудят в даден момент дали котката им наистина ги обича. Особено когато слушат хората с кучета как самодоволно посочват дългата история на кучетата като най-добрия приятел на човека.
Но изследванията показват, че репутацията на котките като студен и дистанциран домашен любимец е незаслужена.
Поради своето еволюционно потекло домашните котки по природа са по-независими от кучетата: дивите предци на нашите писани не са живели в социални групи, както кучетата. Въпреки това, по време на процеса на опитомяване, те развиват способността да създават социални взаимоотношения не само с други котки, но и с хора.
Въпреки че може да не разчитат на нас, за да се чувстват в безопасност, както кучетата, много котки проявяват привързаност към своите стопани и изглежда високо ценят компанията им. Тази привързаност е частично повлияна и от факта, че са с хора още от малки котета.
Котките се държат с хората по същия начин, по който реагират и на своите котешки приятели – така че тайната дали вашата котка се чувства свързана с вас се крие в тяхното поведение.
Ароматизиране
Способността да общуват с други котки на големи разстояния и когато вече не присъстват физически на определено място, е била предимство за техните диви предци. Нашите домашни котки са запазили тази способност и разчитат в голяма степен на комуникацията, която тя предоставя.
По-специално, котките използват миризмата, за да идентифицират членовете на своята социална група или семейство, като споделят групов ароматен профил. Те имат ароматни жлези по хълбоците, главата и около ушите си и често търкат главите си в хора и предмети, които са познати и успокояващи – когато котка ви търка главата или страната си в краката ви, това всъщност е знак, че ви идентифицира като приятел и е огромен комплимент.
Поздравяване
Един от най-очевидните признаци, че домашният ви любимец ви харесва, е начинът, по който ви поздравява. Когато котките поздравяват членове на своята социална група, те показват сигнали за приятелство и желание за приближаване. Опашка, държана в изправена позиция, показва приятелско намерение (котешки еквивалент на нашето махане с ръка), което показва познаване, доверие и привързаност. Някои котки също използват изправената опашка във формата на въпросителен знак, за да поздравят някого, когото харесват, или да му покажат, че искат да си играят. Те понякога преплитат опашките си около нас също в знак на приятелство.
Преобръщането по гръб и излагането на уязвимото им място – корема – е друг жест, с който котката изразява пълното си доверие във вас. Котките обаче предпочитат да бъдат галени по главата и шията, така че това обикновено не е молба за контакт. Опитите да погалите котето по коремчето често водят до прибързано отдръпване или до драскане и хапане.
Те могат да поздравяват и с глас – мъркането също е начин да кажат здравей на предпочитаните индивиди.
Мигвания
Един по-таен начин котката да показва привързаността си е с поглед. Когато срещат странни хора или други котки, които не познават, те обикновено ги гледат втренчено без да мигат. Но са по-склонни да мигат бавно към котките и хора, с които имат добри отношения.
Изследванията показват, че бавното мигане е свързано с положително емоционално състояние и може да бъде знак за доверие, задоволство и обич, подобно на човешката усмивка. Ако искате да върнете комплимента, мигнете и котката ви може да мигне в отговор. Това е хубав начин да се свържете с нея, ако тя не иска да бъде докосвана.
Близост
Котките много пазят личното си пространство и не обичат нежелани гости да ги приближават. Ако котка ви позволи да се доближите до нея, това предполага тясна връзка, особено когато контактът е чест или продължителен.
Свиването в скута ви за дрямка е знак за дълбоко доверие. Характерното почистване пък се случва само между котки в добра връзка една с друга – така че ако ближе ръката или лицето ви, може да сте сигурни, че проявява нежност, въпреки че бодливото й езиче може да не се усеща толкова нежно.