Ботаници искат да се премахнат расистките препратки от научните имена на растенията

| от |

След дългогодишни дебати ботаниците гласуваха за промяна на научните имена на над 200 вида растения, гъби и водорасли, които съдържат препратки към обиди на расова основа, като това се прави за първи път.

Решението беше взето на Международния ботанически конгрес (МБК) в Мадрид, където 351 от общо 556 присъстващи гласуваха в полза на промяната на имената, съдържащи или имащи корени в думата caffra – обида, която е била използвана срещу чернокожите, особено в Южна Африка.

Предвидено е обидният термин да излезе от употреба в края на юли и да бъде заменен с affra и различни производни, като начин да се направи препратка към африканския произход на конкретния вид.

Промяната е предложена за пръв път от ботаниците Гидеон Ф. Смит и Естрела Фигейредо от университета „Нелсън Мандела“ още през 2021 г., като те призовават промяната да бъде направена „за постоянно и със задна дата“.

По повод на неотдавнашното решение Смит заяви пред списание Science: „Изразяваме благодарността си към колегите от цял свят, които подкрепиха усилията ни да отървем ботаническата номенклатура от една гнусна, расова обида“.

Въпреки че в крайна сметка решението беше изменено така, че да се произнася само по нови имена на видове, имаше и предложение за създаване на нов комитет, който да гласува за промяна на всяко обидно име на вид със задна дата.

„Време е номенклатурата на водораслите, гъбите и растенията да се справи с това, което се възприема, поне от някои, като нейно колониално минало, и съзнателно, напълно и необратимо да премахне използването на такива обидни епитети от научните имена на растенията“, твърдят Смит и Фигейредо в своето предложение от 2021 г.

Не всички в света на таксономията обаче заемат същата позиция. Миналата година например Международната комисия по зоологична номенклатура заяви, че според нея научните имена на животните трябва да останат същите, защото обратното би било „трудно за изпълнение и малко вероятно да бъде признато от цялата биологична общност“.

„Стабилността на научните наименования е от съществено значение за всички дейности под егидата на биологичната наука“, пишат те в статия в списание, в която излагат своята позиция.

Този аргумент остава нерешени практическите проблеми, когато изследователите попаднат в ситуация, в която трябва да използват научното наименование на даден вид, но то съдържа обиден термин.

„Много е трудно да се говори за такива растения в Африка, тъй като това е дума, която дори е забранена в някои региони, което създава истински проблем в комуникацията“, обяснява ботаникът Соня Молино, която е присъствала на срещата на МБК, в публикация в платформата X.

През ноември миналата година Американското орнитологично дружество зае своеобразна междинна позиция – макар че научните наименования останаха същите, беше решено да се променят английските имена на птиците, наречени директно на хора, свързани с робството, расизма и женомразството.

Дебатът за това дали научните и общоприетите имена трябва да се променят или не, вероятно ще продължи дори в светлината на неотдавнашното гласуване – и това се отнася и за дисциплини извън биологията.

 
 
Коментарите са изключени за Ботаници искат да се премахнат расистките препратки от научните имена на растенията

Повече информация Виж всички