Ето един забавен начин да обмислим времевите рамки на еволюцията: акулите съществуват от толкова дълго, че вероятно са обиколили Млечния път два пъти.
Както Земята се върти около Слънцето, така и Слънцето (с всичките си планети) се върти около центъра на галактиката. Ние се движим със скорост около 828 000 километра в час около галактическия център и сме на 28 000 светлинни години разстояние от него. Това означава, че ни трябват около 230 милиона години (някъде между 225 и 250 милиона земни години), за да завършим една обиколка около центъра на Млечния път.
Това е абсурдно много време. Но то означава, че акулите – които са се развили преди около 450 милиона години – са обиколили като вид на нашата планета два пъти галактиката. Казано по друг, по-ласкателен начин, те са на около две галактически години.
За тези две галактически години на Земята са се променили много неща. Акулите са толкова стари, че са се развили преди дърветата, които от своя страна се появяват преди около 390 милиона години. Докато акулите се развиват, но в крайна сметка продължават да бъдат акули, първите динозаври се развиват от гущери и щъкат наоколо 165 милиона години, преди да бъдат унищожени.
Акулите обаче продължават да ги има – и оцеляват още четири изчезвания, вероятно благодарение на това колко разнообразни са като вид.
„Мисля, че спокойно можем да кажем, че отчасти това се дължи на факта, че те са в състояние да използват различни части на водата – от дълбоките, тъмни океани до плитките морета и дори речните системи“, казва Ема Бернард, куратор фосилни риби в Природонаучния музей (в Хартфордшър, Обединеното кралство) в материал за музея. „Те се хранят с разнообразна храна, като планктон, риба, раци, тюлени и китове. Тези качества дават на акулите като група по-голяма вероятност да оцелеят, ако нещата в океаните се променят.“
Ако бяха отделили и малко време да създадат телескопа, докато летят около галактиката, щяха да видят как се създават пръстените на Сатурн…