А пък лемурите имат два езика – но защо?

| от |

Искало ли ви се е някога да имате повече от някоя част на тялото си? Един допълнителен чифт ръце може да ни бъде много полезен, както и още един чифт очи в задната част на главата.

Но какво за какво биха ни били два езика?

За нас пълната уста с езици може да звучи като страшно неудобство, но за лемурите е много полезно.

Ако се чудите къде тези животни изобщо успяват да го сложат този втори език, отговорът е: под основния, където можем да забележим бял елемент, заострен или подобен на четка. Това е сублингвата (буквално означава „под езика“), техният втори език.

Lemur catta toothcomb

За разлика от главния език над него, подлингвата не допринася за сетивното преживяване, тя няма вкусови рецептори. Малко след като е описана за пръв път в началото на 20-ти век, някои учени решават, че тя изобщо няма предназначение, а е рудиментарна структура.

Днес обаче се смята, че тя е свързана с друга необичайна част от анатомията на лемурите – зъбната челюст: комплектът от шест дълги зъба, подобни на гребен в горния край, който виждате на снимката. Подобно на истински гребен, те се използват за почистване на собствената и на козина на другите лемури.

Проблемът е, че както и при нашите зъби, в пролуките могат да заседнат неща. В такъв случай ние можем да използваме конец за зъби или клечка – а лемурите могат да използват своята сублингва.

Това е функция, която има смисъл, като се има предвид колко важно е ефективното обгрижване за живота на лемурите; така нареченото „социално обгрижване“ е начинът, по който могат да се укрепят връзките между отделните индивиди и групи.

Никой няма да иска да ви бъде приятел, ако не можете да поддържате гребенчето си чисто.

 
 
Коментарите са изключени за А пък лемурите имат два езика – но защо?

Повече информация Виж всички