Вече официално 99% от хората на света дишат мръсен въздух, който потенциално застрашава здравето им, според едно ново ужасяващо изследване от Световната здравна организация (СЗО), публикувано днес.
Информацията идва след актуализацията на базата данни за качеството на въздуха на СЗО за 2022 г. Това е най-обширният поглед върху качеството на въздуха в света досега, като се събират данни за фини прахови частици (PM10 и PM2.5) и азотен диоксид (NO2) във въздуха от над 6000 града в 117 държави.
Най-лош е в страни с ниски и средни доходи, където само 1% от градовете отговарят на Насоките за качество на въздуха на СЗО. Въздухът в 17% от страните с високи доходи пада под препоръчаните от СЗО прагове за PM10 и PM2,5, но почти всички градове по света имат обезпокоителни нива на азотен диоксид.
Както NO2, така и праховите частици са отличителни белези на замърсения въздух, основно произвеждани от изгарянето на изкопаеми горива.
Праховите частици, особено по-малките молекули, известни като PM2.5, са способни да проникнат дълбоко в белите дробове и да влязат в кръвния поток, причинявайки увреждане на сърдечно-съдовата система, дихателните пътища, мозъка и други органи, където да причинят различни заболявания и увреждания. NO2 идва от емисиите от автомобили, камиони и автобуси, електроцентрали и промишленост. Този замърсител се свързва предимно с респираторни заболявания, особено астма.
Нестихващ поток от нови проучвания показва колко вредно може да бъде замърсяването на въздуха, което оказва влияние върху всичко – от увеличаване на риска от аутизъм и деменция до преждевременни раждания. Миналата година СЗО преразгледа своите насоки за безопасни нива на замърсяване на въздуха, заявявайки, че рисковете за здравето са по-големи, отколкото се смяташе досега.
В резултат на този драматичен риск за здравето, СЗО изчислява, че замърсяването на въздуха е отговорно за около 4,2 милиона смъртни случая всяка година.
Докладът също така предлага няколко препоръки за подобряване на качеството на въздуха по света. Първо, те искат всички региони да приемат или преразгледат и приложат национални стандарти за качество на въздуха в съответствие с най-новите насоки на СЗО. Те също така искат да се положат повече усилия с мониторинга, особено в страни с ниски и средни доходи, където няма достатъчно данни.
Разбира се, светът също трябва спешно да намали зависимостта си към изкопаемите горива, не само поради заплахата, която представлява за околната среда, но и за нашето собствено здраве.
Относно тази последна актуализация, д-р Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на СЗО, каза, че това последно прозрение за проблема със замърсения въздух в света е само още една добра причина планетата да трябва да захвърли изкопаемите горива и бързо да премине към възобновяема енергия.
„Настоящите енергийни опасения подчертават важността за ускоряването на прехода към по-чисти, по-здравословни енергийни системи“, казва д-р Тедрос в изявление. „Високите цени на изкопаемите горива, енергийната сигурност и спешната нужда от справяне с двойните предизвикателства със здравето на замърсяването на въздуха и с изменението на климата, подчертават неотложната необходимост от по-бързо придвижване към свят, който е много по-малко зависим от изкопаемите горива.“
„След като оцеляхме пандемия, неприемливо е все още да имаме 7 милиона предотвратими смъртни случаи и безброй загубени години живот в добро здраве поради замърсяването на въздуха“, добави д-р Мария Нейра, директор на СЗО, отдел по околна среда, изменение на климата и здраве. „Ето какво мислим, когато разглеждаме планината от данни за замърсяването на въздуха, доказателства и налични решения. И все пак твърде много инвестиции все още се влагат в замърсена околна среда, а не в чистия и здравословен въздух.“