Карл Джераси – българинът, който даде противозачатъчните на света

| от |

Сексуалната революция е едно специално движение в историята на човечеството. От 60-те години на миналия век до 80-те на същия, световното общество опознава своята сексуалност, къса връзките на хетеросексуалността, обявява моногамията за пълна скука и се хвърля смело в необятните територии (сексуални) за изследването на нови хоризонти. Сред морето от нови изкушения като нудизмът, порнографията, сексът преди брак, хомосексуалността, мастурбацията и дори легализацията на аборта, човешкото същество къса оковите на всяка една сексуална догма, наложена от суровите канони на църквата. Говорейки за сексуални революции, предишните също не са за подценяване.

Първата сексуална революция датира от Римската империя! Древните римляни бързо осъзнали, че една уважаваща империя не може да се лишава от разнообразните сексуални възможности и бързо легализира проституцията, бисексуалността и още една сексуалност, за която не искаме да говорим (любопитните могат да я проверят в Google). И така става ясно, че началото за римнялите не е било точно словото, нито религията. Няма точно документирана модалност на този сексуален феномен, но след дълго подтискане винаги може да очаквате активна ескалация. Връщайки се към златните 60 години от миналия век и потенциалните разклонения на видовете грехове, трябва да добавим и фитилът на сексуалното напрежение. Досещате се, че и тук има българско участие.

Не може да има сексуална революция, ако липсва изкусител на пазара. В този случай говорим за първите контрацептиви под формата на хапчета, които за радост на цялото човечество отменят предишният наложен атрибут – презерватива. Малките хапчета предлагали много по-приятно изживяване за всяка двойка, тройка и друга описана формация, както споменахме в горните редове. Направената статистика за този период показва, че човечеството е живеело щастливо. Сексолози и социолози установили, че именно през тези 20 години, обществото предпочитало половите забавления пред останалите форми на развлечение като телевизора. Редица американски домакини признават, че седмицата им минавала в домакинска работа и в очакване на партньора. Неговото завръщане от работа било придружено с други по-приятни занимания.
И така стигаме до едно специално име: Карл Джераси.

Carl Djerassi

Роденият във Виена, Карл е прекарал своите първи години в София – родният град на баща му Самуил Джераси. Татко Джераси е дерматолог, но също така и специалист в така наречените срамни болести. Майката на Карл също има еврейски корени и практикува дентална медицина във Виена. Семейството на Карл не издържало много на брака. Алис Фридман взима детето си и се мести във Виена, а малкият Карл започва да учи в гимназията, която някога била посещавана и от малкия Зигмунт Фройд. Летата били запазени за бащата в България. През 1938 г. двойката отново ще вдигне сватба и Алис ще се върне в София със сина си, бягайки от нацисткия режим. Както се досещате, семейството намерило защита в лицето на България. Любопитен факт е, че именно тук се запазва положителния прираст на евреи през цялата война. Карл посещава американския колеж в София и научава перфектно английски език. Семейството изкарва само една година в България и през следващата година Алис и Карл заминават за САЩ, докато Самуил ще пристигне близо 10 години по-късно.

Именно там започва дългия път към образованието. Джераси ще учи химия в университета в Охайо, след това работи известно време в CIBA, а после избира университета в Уисконсин-Мадисън, където става д-р по органична химия. Дисертацията му проследява измененията на мъжкия хормон тестостерон в женския хормон естрадиол чрез серия от химични реакции. Предстои главозамайваща кариера в медицинската индустрия и още на първото работно място успява да разработи лекарство против алергии. Следваща дестинация е Синтекс Мексико. Изборът му бил доста лесен. Оказва се, че избраната компания има собствен спектрофотометър – уред за измерване на количеството абсорбирана ултравиолетова светлина в даден елемент. И така след редица изследвания успява да синтезира норетистеронов или норетиндрон. Това е първото противозачатъчно, което може да се взима през устата, без да губи качествата си на такова.

Произведението се появява през 1951 г. и заедно с Луис Мирамонтес и Джордж Розенкранц започват тестове с животни, а след това и с хора. Освен тонове благодарствени писма, Карл работил и като професор в университета Станфорд, бил е изпълнителен директор на Синтекс в Мексико, както и директор на Синтекс в Пало Алто. През 60-те и 70-те години на миналия век, когато трае въпросната революция, Карл вече работи върху подобряването на качествата на органичната химия. Негов особен интерес са усъвършенстването на техниките при масспектрометирята, както и оптичната въртяща дисперсия. Фокусът остава стеродините хормони и алкалоиди, структурата на стероидите и още много други. Отделеното време в химията дава отговори в сфери като фарамцията, контролът на пестициди, прилагането на изкуствен интелект в биомедицинските изследвания и биология и химия на морските организми. С колеги разработва и компютърната програма DENDRAL – нейната основна функция е чрез дендритен алгоритъм да разкрива молекулярната структура на непознати органични съединения като алкалоиди и стероиди. Тук е важно да отбележим, че това също така е и една от първите употреби на изкуствен интелект в биомедицински изследвания.

Opened_Oral_Birth_Control

Снимка: By Bryancalabro – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21125607

Сами виждате, че Карл практически позволява на органичната химия да направи гигантски скок във времето, в което твори и се занимава активно с наука. В свободното си време не оставя перото и пише цели 5 фантастични романа, няколко постановки, редица поеми и купища награди. Карл Джераси умира на 30 януари 2015 г. в Сан Франциско на 91 години. В досието му бихте открили цели три паспорта: български, австрийски и американски. Ще бъде глупаво да го помним само с контрацептивите, затова споделяме малко по-дългата история.

 
 
Коментарите са изключени за Карл Джераси – българинът, който даде противозачатъчните на света