Историята на Лионел, човекът с лъвско лице

| от |

„The Greatest Show on Earth“ е цирково шоу, произведено от сливането на две от водещи циркови представления в света и цели да бъде най-вълнуващото развлечение, което публиката някога е виждала.

И действително – когато през 1919 г. цирковете Barnum & Bailey и Ringling Brothers обединяват репертоарите си, създават уникална в света шоу програма – галактика на ослепителна акробатика, екзотична фауна от диви животни от далечни земи и любопитства, които човек трябва да види, за да повярва.

Но най-великото шоу на Земята имаше и тъмна страна – колекция от човешки същества, страдащи от различни увреждания, които навсякъде другаде биха били смятани за социални аутсайдери. В цирковия свят тези хора, така наречените „сайдшоу изроди“, са златни мини заради любопитството към тях.

Умело рекламирани като група неудачници, спасени от цирка, който им дава нов живот като шоумени, тези хора обикновено са били изнудвани и заставяни да се излагат на показ от мъже, които са откровени шарлатани.

Една от онези „изроди“ е мъж на име Стефан Бибровски, чието цяло тяло беше покрито с поне два сантиметра дълга коса. Barnum го представят като „полу-лъв полу-човек“ и го преименува на Лионел Човекът с лъвско лице.

Въпреки че някои изпълнители са били експлоатирани, Бибровски изглежда е сред малкото, които наистина се радват на кариерата си. Това е неговата история.

Freak show 1941

Бибровски прекарва голяма част от живота си като част от „изродското шоу“ на Barnum & Bailey, пътувайки по света, и въпреки че става известен сред любителите на цирка, за самия него не се знае много. По-голямата част от информацията идва от зрители и от един от изследователите на това течение в цирковото изкуство на име Франсин Хорнбергер в книгата й „Carny Folk“.

Преди да е стане изпълнител, Стефан Бибровски е бил просто млад мъж, страдащ от рядко заболяване, за което се смята, че е хипертрихоза.

Хората с хипертрихоза или „болест на върколака“ страдат от обилно окосмяване по цялото тяло, дори на места на които обикновено няма косми. В крайни случаи, както при Бибровски, косата може да нарасне значително и на дължина.

Според „Carny Folk“, Бибровски е роден във Варшава, Полша, през 1890 г. Тялото му е покрито със слой от фина руса коса, дълъг около 2-3 сантиметра. Твърди се, че майка му казва на хората, че състоянието на сина й се причинява, когато тя вижда как баща му е изяден от лъв.

Майка му обаче не иска да отглежда бебе с толкова грозен външен вид и предава 4-годишния Бибровски на местния финансист и предприемач на име Седлмайер. Седлмайер моментално вижда потенциала в състоянието на младото момче, нарича го „Лионел, Човекът с лъвско лице“ и започна да пътува с него из Европа, за да го показва пред публиката.

През 1901 г. Седлмайер и Бибровски пътува до Съединените щати, където продължават с програмата си. Докато е там, Бибровски е забелязан от търсачи на таланти от цирка Barnum & Bailey. Те бързо го взимат и го излагат в цирка си, където изпълнява акробатични трикове и разговаря с публиката.

През следващите 19 години Стивън Бибровски се изявява с цирк Barnum & Bailey, обикаляйки света с останалите „изроди“. През 1920 г. най-накрая се установява за известно време в Съединените щати и започва да се изявява в собствена тента на нюйоркския остров Кони. Престоят му на острова му даде възможност да се сближи с някои зрители и да се запознаят лично. Повечето от тях с изненада откриват, че той не е дивият полу-човек полу-животно, за какъвто е представян, а джентълмен, който споделя доста общи неща с тях.

Бибровски е малък мъж, които иска да стане зъболекар. Той е интелигентен и може да говори пет езика.

На космите по лицето му растяха на златисти снопчета, дълги около 15 сантиметра. По останалата част от тялото му тя може да достига до 6 сантиметра. Единствените места, където нямаше косми, а дланите на ръцете и ходилата на краката му. Но когато му се даде възможност да сподели историята си с други хора, състоянието му сякаш изчезва.

Някои твърдят, че майката на Бибровски никога не се отказва от него, а просто го оставя да изживее мечтата си да бъде на сцена пред публика и че родителите му всъщност са голяма част от живота му.

Други твърдят, че Бибровски се радва да показва състоянието си, чувствайки, че го прави по-интересен. Една история гласи, че хотел, в който веднъж отсяда в Ню Йорк, се запалва и че Бибровски е първият, който се евакуира. Мъжът с лъвско лице казва, че ако дългите му букли се запалят, тогава той „ще стане просто обикновен човек“.

Какъвто и да е случаят, разбира се, в живота на Бибровски е имало много повече ситуации, отколкото някога ще ни бъдат известни. Въпреки че подробностите може да се изгубят в историята, историята на Лионел, мъжът с лъвско лице, безспорно остава.

 
 
Коментарите са изключени за Историята на Лионел, човекът с лъвско лице