Д-р Хава Абди лекуваше Сомалия до края на живота си – това и донесе Нобелова награда за мир

| от |

Отдавна знаем, че бабата заема специално място в живота на всяко дете. Това е човек, който вече е успял да създаде един нормален човек и най-вероятно отговаря за живота на наследника, съдейки по традициите в страната. Нашата препоръка е винаги да уважавате възрастните хора, когато искате да научите нещо от тях, все пак това е ходещата енциклопедия, но имаме една много важна препоръка. Винаги внимавайте с 65-годишните сомалийски гинеколожки, защото една такава остава завинаги в историята на Сомалия.

Това е жената, която може да се похвали с по-голямо мъжко достойнство, отколкото всички мъже там. И има причина, защото Хава Абди е човек, с когото никога не искате да се срещате. Това е жената, която успява да скъса всички връзки с мизерията, да намрази управлението на страната си и след това да се изправи срещу най-жестоките и фанатични сомалийци. Не го прави сама, нейното движение е най-разумното, което може да се случи през 90-те години в Сомалия. Абди се описва като странна метаморфоза между майка Тереза и Рамбо.

Интересен момент е, че именно там се разкриват и популярните деца-войници в историята на войната. А те са напаст, която създава твърде много проблеми. От една страна е ясно, че това са деца, които убиват като всеки редови войник. Как точно човек може да стреля по деца?

Сомалия се смята за една от най-дълго провалените страни на планетата, разкъсвана е от войни и анархия, военачалници държат различните територии, ОН я смята за страната-автор на една от най-жестоките хуманитарни кризи в света. Всички от Червения кръст до Юнеско решават да напуснат, защото никой не може да гарантира тяхната защита. Столицата Могадишу е дом за 1.5 милиона души, които нямат търпение да избягат.

undefined

За разлика от многото хванати в капан без никаква надежда, Хава Абди не я губи и знае как да оцелее. Тя е богата и уважавана в града, радва се на международно признание и ръководи едно от най-добрите медицински училища в света. Всяка една страна изпраща предложение да осигури дипломатическо убежище и дори да я изведе, но тя отказва. Абда вярва, че това е нейният дом и трябва да спасява своите хора, а точно това прави всеки божи ден, предпочита да умре, отколкото да остави човек без медицинска помощ.

Мама Хава е родена в Могадишу през далечната 1947 г. Израства в богато семейство, получава добро образование, получава стипендия за отличие в Съветска Украйна и се връща обратно в страната, където лекува повече от 100 човека на ден. Преживява операция на мозъка и накрая се връща у дома, за да работи като лекар. Това е доста висока и трудна задача, след като доста дълго време страната е под командването на Шариат и не се позволявала на жените да вършат каквато и да било работа. През 1983 г. има невероятен успех в Могадишу и отваря собствена клиника. Преглежда деца и жени в своята ферма на около 20 километра от града. Прави всичко евтино до почти безплатно, а най-бедните преминават напълно безплатно нейните процедури.

Хора пътуват от цяла Сомалия, за да я посетят, някои жени пътуват с децата си с дни, за да стигнат до мястото, където мама Хава ще предложи помощ. Броят им нараства изключително високо, когато започват конфликтите и гражданската война през 1991 г. доставя на всеки сомалиец по един ръждясал АК-47. Желанието за саморазправа идва отвътре. Сомалия се превръща в ада на света и всеки ден цифрата на жертвите се повишава. Съседна Етиопия също решава да се намеси и да нападне Сомалия и да продължи да граби територия. Всичко това продължава да засилва проблемите и трагедията на страната.

Мама Хава не се трогва от фактите. Продава всичките си бижута, продава всичките си земи, събира достатъчно пари и продължава да предоставя хуманитарна помощ на всички като НПО. Въпреки унищожението, войната, гладът и смъртта около нея, тя продължава да работи. През следващите 28 години ще превърне своята палатка в болница с 400 легла. Използва бежански лагер, за да продължи да своята работа. Повече от 90 хиляди прогонени сомалийци получават храна, чиста вода, безплатна медицинска помощ и чисто място, където жените да родят, ако това се налага.

Създава училище и дава образование на близо 850 деца на възраст от 7 до 18 години. Успява да се договори с рибарите, за да получи храна. Прекарва по 12 часа на ден в работа и това е всяка седмица. Един ден на д-р Хава е обвързан с израждането на деца, лекуването на огнестрелни рани, изпращането на хора да търсят още деца на фронтовата линия, прави всичко това с помощта на дарения от своите лични фондове, обещанията за помощ от всички страни са толкова много, но никога не идват.

File:Ruined tank in Hargeisa, Somaliland.jpg

Въпреки всичкото добро, което мама Абди прави за своите жители, човешкият боклук винаги намира време да се опита да превземе нейната територия. В началото на 2000 г. Червеният кръст изпраща камиони, но те са блокирани от местните главорези. Д-р Хава излиза от клиниката, отива на точката на конфликт и лично извежда камионите, като стои между тях и главорезите, които се опитват да спрат доставките. Ясно заявила, че ако човек иска да спре камионите, първо трябва да я убие. Лидерът на групата протестира, а д-р Хава показва най-важния пръст от всички налични. После напомнила, че няма друг лекар в цялата страна, който да се грижи за тях. До вечерта всички камиони пристигат в лагера, като дори получават пълен военен ескорт.

Една от най-големите заплахи за лагера идва през май 2010 г. Банда от 750 сомалийски пирата пристигат въоръжени с автомати и гранатомети. Искат от д-р Хава да излезе и да предаде болницата. Хава Абди е на 63 години, невъоръжена и безопасна за стара жена. Излиза без никакво оръжие и просто им казва да си ходят. Пиратите искат да говорят и точно по тази причина само лидерът е поканен да влезе на вечеря. Докато се приготвя, казва на жените в лагера да изчезнат колкото се може по-бързо и да се спасяват.

Сомалийският главатар заявил, че като жена, тя няма право да работи или да помага.

„Работя за моята страна през последните 20 години. Ти какво правиш за нея?“

Този въпрос е доста провокативен и пиратите откриват огън с всичко налично, което имат. Събират всичко, което може да им свърши работа, вдигат генератора и събират медицинското оборудване. Успяват да нападнат и хората на легло, отвеждат мъже и жени, събират децата и затварят д-р Хава под домашен арест. Тя има охрана и няма право да напуска стаята си. Карат я да подпише документите за прехвърляне на територията, която отдавна не била нейна. Забранили ѝ да дава интервюта, но забравили да ѝ вземат телефона. Д-р Хава звъни на всеки един човек, който може да я чуе и започнала да разказва.

File:Abandoned Somali tanks.JPEG

Историята стига до международните медии. Мнозина пишат легендата за сомалийския вик за помощ и последната им надежда в лицето на д-р Хава. Скоро пиратите побесняват и след като вече са под прицела на цяла Сомалия, включително и другите групировки ще имат какво да кажат по темата. Накрая отново искат от хава да подпише договор за прехвърлянето на земята и да им позволи да се нанесат. За пореден път получават отказ. Накрая са съгласни да си тръгнат, ако медията спре да ги преследва. Мама Абди иска от тях да напишат публично извинение, а след това да го представят на света. Авторът на извинението продължава да е в листа на американската национална сигурност, която и до днес издирва терористи.

Войската напуска територията, Абди започва да строи отново своя лагер и докарва нови генератори за електричество. През 2010 г. успява да отблъсне още една атака от бунтовници, както и група богаташи, които искат земята ѝ. През 2012 г. Абди получава Нобелова награда за мир. Д-р Хава Абди умира на 5 август 2020 г. в дома си в Могадишу на 73-годишна възраст. Няма специфична причина за смъртта ѝ, просто е починала от старост.

 
 
Коментарите са изключени за Д-р Хава Абди лекуваше Сомалия до края на живота си – това и донесе Нобелова награда за мир