Защо някои дремки ни карат да се чувстваме още по-гроги

| от |

Случвало ли ви се е цял ден да лелеете за дрямка и накрая след като дремнете, да се събудите в още по-ужасно състояние? Защо се случва така!

Вероятно това е свързано с сънната инерция.

Има много ползи от малката дрямка по средата на деня. Известно е, че тя намалява стреса, подобрява настроението ни, укрепва имунната система, а и ни прави по-малко уморени. Смята се, че малко сън след обяд ни помага да подобрим работоспособността си и да останем по-бдителни.

Има го и така нареченото „nappuccino“ (игра на думи между nap – дрямка, и cappuccino – капучино; на български можем да го преведем като „отпочино“), когато хората изпиват чаша горещо кафе точно преди дрямка. Явно тази малка доза кофеин може да помогне човек да се почувства малко по-зареден, когато се събуди, тъй като е хем си е отпочинал малко, хем е приел и ободряваща напитка.

За съжаление при някои хора тази малка сиеста просто не работи и когато се събудят се чувстват още по-уморени и вероятно още по-раздразнителни, отколкото преди да подремнат.

1900 The Awakening

Когато спим, преминаваме през различните етапи на съня, те са: бързо движение на очите (REM) и небързо движение на очите (NREM). Обикновено по-голямата част от съня е в NREM като него можем допълнително да разделим на лек, междинен и дълбок сън.

Обикновено в един цикъл на спане преминаваме от несъзнателно състояние през NREM до REM (когато и сънуваме).

Но каква е връзката на тези етапи с неуспешната ни почивка?

Инерцията на съня или сънната инерция може да се случи, ако дрямката ви е била твърде кратка или твърде дълга. Център за контрол и превенция на заболяванията на САЩ я определя като „временна дезориентация и спад в работоспособността и/или настроението след събуждане от сън“, по време на която „хората могат да покажат забавени реакции и мисловна дейност, мислене, разсъждение, запомняне и учене и по-лоша краткосрочна памет“.

Това състояние се появява, защото сте се събудили, когато тялото ви не иска да се събуди, тъй като е навлязло дълбоко в NREM съня.

Обикновено това усещане не трае дълго – около 30 до 60 минути – въпреки че някои хора могат да го изпитат до два часа.

Не е известно как точно се появява „сънната инерция“. Съществуват обаче няколко работни теории:

  • Възможно е тя да се дължи на малка молекула, наречена аденозин, която се натрупва през деня, а когато спим, намалява. Така след дрямка тя просто още не е имала време да се изчисти напълно.
  • Възможно е това да се дължи и на увеличаване на делта вълните. Тези вълни са по-често срещани при NREM и вероятно се увеличават след загуба на сън или лишаване от него. Ако мозъкът ви не е намалил делта вълните, това може да доведе до инерцията.
  • По време на циклите на съня може да се наблюдава увеличаване или намаляване на притока на кръв към мозъка. Хората, които имат синдром на хроничната умора, могат да имат намален приток на кръв и това да е съпроводено със симптоми, подобни на сънна инерция.

Сънната инерция е нещо, което може да повлияе на хората, които работят на различни смени или са на повикване. То може да намали когнитивната бдителност на работното място и да забави реакциите и по този начин да доведе до увеличаване на свързаните с работата наранявания и вземането на лоши решения.

Можем ли да се справим с това?

„Дрямката за не повече от 15 минути предотвратява навлизането на човек в дълбоките етапи на съня, които оставят усещането за умора и полузаспалост“, казва пред POPSUGAR д-р Бенджамин Нагер, невролог в болница Нортуестърн Медисин Хънтли.

Така че може би следващия път, когато искате да подремнете малко, си вземете хронометър.

 
 
Коментарите са изключени за Защо някои дремки ни карат да се чувстваме още по-гроги

Повече информация Виж всички