Психичното здраве по света продължи да върви надолу и през 2021 г., но не толкова драматично, както през 2020 г. Това е окончателната констатация от 2-рия годишен доклад за психичното състояние на света (MSW), изготвен от Sapien Labs.
През 2020 г., разбира се, най-вече заради пандемията от COVID-19, в доклада се наблюдава спад от 8% в средното психично здраве и благополучие сред участниците. През 2021 г. спадът продължава, но е по-бавен с 3%. Ситуацията отново е повлияна от мерките за пандемията, като локдаун и социално дистанциране, но докладът също така установява директна връзка между спада в психичното здраве и смъртните случаи и заболяваита от COVID-19.
Мнозина твърдят, че неясните приказки на правителствата относно болестта, липса на подкрепа към отделни лица и фокус върху спасяването на икономиката, а не на хората, са големи грешки в управлението на пандемията.
Докладът не се занимава с тези въпроси в дълбочина, но установява, че икономическият успех на дадена страна изглежда е негативно свързан с индекса на психичното здраве. Данните вероятно предполагат, че когато нашите икономически системи работят, те насърчават неравенството и експлоатацията, създавайки по-лоши предпоставки за влошаване на психичното здраве за по-широкото население.
Най-лошите резултати са в основната англосфера (САЩ, Канада, Обединеното кралство, Ирландия, Австралия, Нова Зеландия) и в Южна Африка, докато проучванията на Латинска Америка и континентална Европа показват по-добро психично благополучие като цяло. Хората в основната англосфера имат най-ниски резултати, когато става въпрос за социалното Аз – как гледаме на себе си и как формираме и поддържаме силни и стабилни взаимоотношения с другите – както и за настроението и перспективите си.
А по-младото поколение изглежда е най-засегнато: само 7% от тези на 65 или повече години имат проблеми с психичното здраве в сравнение с 44% от младите. Само 19% от 18 до 24-годишните са били оценени с „процъфтяващо“ или „успешно“ психично благополучие след изследването.
Когато се разглежда разликата между половете, мъжете са склонни да имат по-високо психично здраве. Разликата между мъжете и жените се описва като малка, но стабилна, с най-голяма разлика в Латинска Америка и най-малка в основната англосфера. Небинарните хора са имали най-лошо психическо благополучие, като 51% страдат и се борят с различни душевни проблеми.
„Тази година резултатите доста честно ни изненадваха. Това е първият поглед за големината на разликите в психичното благополучие между възрастови групи, полове и държави. Като цяло констатациите са изненадващи и ни оставят да се замислим, че може би системите ни за икономически растеж, ценностите на индивидуализма и преминаването от лично към предимно цифрово взаимодействие насърчават среда на лошо психическо благополучие. Тези данни ясно показват, че за да подхранваме човешкия дух, се нуждаем от нова парадигма“, казва в изявление Тара Тиагараджан, основател и главен учен в Sapien Labs.
Необходима е промяна, за да се спре тази разгръщаща се криза. Не става дума само за подпомагане на тези, които се борят, но и за изначално премахване на факторите, които водят до влошаване на психичното здраве.
Работата има своите ограничения в начина, по който е проведена: тя използва Mental Health Quotient (MHQ) – онлайн анонимно проучване – върху хора в 34 държави между 1 януари и 31 декември 2021 г. и привлича общо 223 000 души от тези нации, които имат достъп до интернет и се интересуват от тази темата за психическото здраве.