Страшните истории за размяна на деца от Средновековието

| от Ивелина Беркова |

Средновековния фолклор и истории са изпълнени със странни личности, неестествени същества и зли духове. Едно от тези същества, което плаши семействата е размененото дете, което обикновено е рожба на фея, трол или елф. Тези същества доминират в Европа като за тях се знае, че приемат формата на новородено бебе на нечие семейство. Детето, чиято форма приема легендарното създание изчезва без никога повече да бъде видяно. Легенди гласят, че човешките бебета винаги са заплашени от риска да бъдат отвлечени от феите, които искат да станат по-силни. На мястото на детето оставят своя рожба, която да заблуди човеците. Наред с това е известно, че ако родителите искат да спасят своята рожба от ръцете на митичните същества е нужно да измъчват размененото дете, за да го накарат да се засмее. Появата на феите в нечии дом е лоша поличба – знак за ранна смърт, разруха и сигурна гибел за всеки член на семейството. След като имаме представа какво представляват създанията нека погледнем и техния произход.

Фолклористи и историци, които изучават тези приказки си създават две теории за възможния произход на митовете. Една от тях е, че историите може да са свръхестественото интерпретиране на реални събития. Смята се, че по време на обсади, селяните са предпазвали собствените рожби като са ги разменяли с тези на нашествениците. Според втората хипотеза митовете за крадящите феи са се появили, заради бебета, които имат рожденни дефекти. Легендите гласят, че повече момчета са разменяни и това съвпада с информацията, че мъжките деца са развивали повече дефекти от момичетата. Също така сменените деца често са описвани да притежават черти, подобни на рядката генетична болест прогерия, имат аутистично поведение и много други странни симптоми. В някои случаи се смята, че детето може да бъде отнето само, защото е тъжно.

Съществуват някои особени характеристики, които могат да покажат, че детето е било сменено. Според ирландски легенди бебето фея излежда болнаво и може да не порасте до нормален размер. Някои видими физически черти са дълги зъби и много рошава коса. Знае се, че феите също така имат огромен апетит, много по-голям от този на човешко дете. Също така имат невероятно прозрение и показват интелигентност, която е твърде развита за мозъка на дете на такава ранна възраст. Хората вярват, че е сравнително лесно да разпознаят разменено дете, когато е само. Знае се, че съществата започват да танцуват, скачат и дори да свирят на инструмент, когато не са в полезрението на човек. През повечето време се смята, че млади феи заемат местата на бебетата, но в някои конкретни случаи човешките деца са подменяни със стари феи, които желаят да живеят комфортно под грижите на наивните родители.

В свое есе на име “Разменените деца” фолклориста Д.Л. Ашлиман заявява, че приказките за тези същества всъщност отразяват неочакваното поведение и риска от високата смъртност в преиндустриална Европа. Вярва се, че феите също крадат зрели хора, включително млади майки, които да отглеждат митологичните бебета и младоженци, които да се задомят за феите. По този начин необичайните промени, причинени например от следродилна депресия са били неразбрани – вместо човека да се е променил вътрешно е бил заменен от нещо неестествено. Това налудничаво мислене тогава коства живота на поне една жена на име Бриджит Клеарли, която е убита от съпруга си, в опит да върне истинската си жена от злите феи.

Тези създания са известни в Германия под имената Векселкинд, Векселбалг, Дикопф или Клайкорф. За потенциални родители на съществата се смятат женските джуджета, дявола, воден дух или дори Рогенмуме (ядосан демон на царевицата). В ранния уелски фолклор, сменените деца приличат много на човеците, чията форма са приели. По-късно в живота си, обаче започват да изглеждат много странно – външният им вид става изключително грозен, характера им се променя, злобни са и дори започват да крещят и хапят родителите си. Допълнително с това са много хитри и интелигентността им, сравнена с тази на нормални деца ги прави жертва на малтретиране. 

The changeling, John Bauer, 1913

С всички тези характеристики как може едни притеснени родители да предпазят рожбата си от тези същества. Съществуват редица методи и техники, които в днешни времена може да се сторят доста потресаващи, но тогава се смятат за ефективни. В Германия и Уелс, ястие сготвено с яйчени черупки се казва, че обърква достатъчно феите, че да разкрият истинската си самоличност и дори реалната си възраст. Друг метод е размененото дете да бъде загрято в печката, също така удрянето се смята за перфектен начин. Макар и доста безсърдечно се счита за напълно нормално детето да се хвърли в запален огън, стига да се окаже, че е фея. Съществуват и по-добри начини описани в различни приказки. В шведска история жена решава, че няма да се отнася зле със смененото дете и като резултат е наградена със своето собствено. Бебето й се оказва в добро здраве и дори опознава майката трол, която също не иска да малтретира човешкото дете. Историята показва как щедростта помага, вместо да се използват насилнически методи.

Без съмнение много хора в нашия модерен свят няма да повярват, че създания като разменените бебета съществуват. Когато декодират тези истории медицински експерти казват, че съществата са измислени, за  да може тогавашните общности да си обяснят уврежданията, деформациите и дори психическите проблеми на децата. Много от характеристиките на феите съвпадат с познати на медицината сега заболявания – кистозна фиброза, синдрома на даун, спина бифида, фенилкетонурия, синдром на Уилиамс, церебрална парализа, прогерия и още много други. 

Много специалисти смятат, че особено децата с аутизъм са били почти винаги смятани за феи, заради необичайното си поведение. По същата причина биват набелязвани и зрелите хора със същите психически проблеми. Родителите сега имат доста притеснения, но със сигурност едно от тях не е, че бебето им ще бъде откраднато от зли създания.

 
 
Коментарите са изключени за Страшните истории за размяна на деца от Средновековието

Повече информация Виж всички