Световната здравна организация (СЗО) обяви епидемията от вариола (още парка по маймуните), която обхваща най-малко 13 страни в Африка, за извънредна ситуация за общественото здраве с международно значение. Само няколко дни след като Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията направиха подобна, първа по рода си декларация за африканския континент, СЗО обяви, че спешен комитет е установил, че вариола отново представлява заплаха за световното обществено здраве.
„Появата на ново огнище, бързото ѝ разпространение в източната част на Демократична република Конго и съобщаването за случаи в няколко съседни държави са много тревожни“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебреисус в изявление.
„В допълнение към огнищата в ДРК и други страни в Африка е ясно, че е необходима координирана международна реакция, за да се спре това разпространение и да се спасят човешки животи.“
Вече сме били в такава ситуация с тази болест. Още през 2022 г. СЗО обявява такава извънредна ситуация, след като огнище се разпространява в над 60 държави, в които преди това не е имало регистрирани случаи, до голяма степен чрез предаване по полов път.
Симптомите на вариолата обикновено започват с треска, болки в гърлото, мускулни болки – общи признаци на заболяване, които лесно могат да бъдат сбъркани с нещо друго. След като се появи характерният обрив, пациентите развиват мехури, които могат да сърбят или болят и могат да засегнат кожата навсякъде по тялото. Болният може да разпространява болестта, докато всички мехури не заздравеят напълно.
Вирус е от същото семейство като дребната шарка, но за щастие е много по-малко смъртоносен от нея, като тя е убивала стотици хиляди хора всяка година само в Европа. Повечето хора се възстановяват в рамките на 2-4 седмици, но заболяването все пак може да има сериозни последици, особено за малки деца, бременни и хора с увредена имунна система. Усложнения като вторични бактериални инфекции могат да бъдат фатални.
Ваксините са отговорът като има налични ваксини, както и за едра шарка. Но „налични“ не означава непременно „достъпни“…
По време на епидемията през 2022 г. бяха отправени критики към сериозността на международната реакция, която изглежда пренебрегваше африканските държави, които бяха най-силно засегнати. Въпреки че бързите информационни кампании към обществеността и разпространението на ваксини помогнаха за поставянето на защитни инжекции на най-застрашените в някои региони, вниманието беше отклонено от страни като ДРК – дори когато случаите там всъщност се увеличаваха.
„Вариолата, произхождаща от Африка, беше пренебрегнат там, а по-късно предизвика глобална епидемия през 2022 г.“, заяви председателят на Комитета професор Дими Огоина. „Време е да се действа решително, за да се предотврати повтарянето на историята.“
През последния месец над 100 лабораторно потвърдени случая на щама clade 1b са открити в Бурунди, Кения, Руанда и Уганда – все държави, в които преди това не е имало епидемия от болестта. Щамът Clade 1b „е свързан с по-тежки заболявания и по-висока смъртност“ от щама, който стои зад епидемията през 2022 г., коментира специалистът по инфекциозни болести доцент Санджая Сенанаяке от Австралийския национален университет.
Според Центъра за превенция и контрол на заболяванията в Африка проблемите с тестването и проследяването на контактите означават, че броят на случаите вероятно е подценен, като предполагаемото им количество досега през тази година надхвърлят зашеметяващите 17 000 на континента. Надяваме се, че обявяването на извънредна ситуация от СЗО ще помогне за ускоряване и засилване на реакцията.
„Вече се полагат значителни усилия в тясно сътрудничество с общностите и правителствата, като екипите ни в отделните страни работят на първа линия, за да подпомогнат засилването на мерките за ограничаване разпространяването на морбили“, заяви д-р Машидисо Моети, регионален директор на СЗО за Африка. „С нарастващото разпространение на вируса ние увеличаваме още повече мащаба си чрез координирани международни действия в подкрепа на страните, за да сложим край на огнищата.“