Повечето държави не успяват да отделят 2% от БВП за отбрана + още факти за НАТО

| от |

Ако страна от НАТО бъде нападната, цялата организация трябва да отговори – това ние много добре го знаем; все пак това е целта. И поради тази причина много държави, които не са членове, биха искали да бъдат. И това е особено вярно след нахлуването на Русия в Украйна. Въпреки че много страни от НАТО са предоставили доставки и оръжие на Украйна, те не са се намесили военно.

Ето малко интересни факти за организацията.

Bundesarchiv B 145 Bild-098967, Aufnahme der Bundesrepublik in die NATO

Западна Германия се присъединява към НАТО през 1955 г., което довежда до образуването на съперничещия Варшавски договор по време на Студената война.

НАТО е създадена скоро след края на Втората световна война

След опустошителната Втора световна война най-големите сили в света се съсредоточават върху това да гарантират, че нищо подобно никога повече няма да се случи и колективно решават, че най-добрият начин да направят това е да създадат невероятно мощен съюз.

Първоначалните 12 държави, които сформират НАТО, са Обединеното кралство, Франция, Белгия, Холандия, Люксембург, Канада, Дания, Исландия, Италия, Норвегия, Португалия и Съединените щати.

С годините броят на членовете нараства

Докато организацията първоначално има само 12 члена, НАТО се разрасна с течение на времето. Следващите 18 страни, които се присъединиха, са: Албания, ние, Хърватия, Чехия, Естония, Германия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Черна гора, Северна Македония, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Турция.

Една от основните роли на НАТО днес е борбата с тероризма

Тероризмът е основен проблем в много области по света. Държавите от НАТО се обединияват, за да обменят и споделят информация и ресурси с цел да победят терористичните групи.

В допълнение към споделянето на информация, НАТО също работи за по-добра подготовка на иракчаните в борбата им с Ислямска държава като създава център в Неапол, Италия, за да помогне на съюзниците си. НАТО е и член на Глобалната коалиция за победа над Ислямска държава.

Berlin Wall at NATO Headquarters

Падането на Берлинската стена през 1989 г. бележи повратна точка в ролята на НАТО в Европа и част от нея сега е изложена пред щаба на алианса

Една от страните членки няма армия

Страните членки на НАТО са във всякакви форми и размери. Разбира се, има гигантски суперсили като Франция, Обединеното кралство и Съединените щати. Но има и по-малки държави, като Латвия, Черна гора и Естония.

Исландия също би се считала за една от тези по-малки страни – нацията всъщност е най-слабо населената държава в цяла Европа. В резултат на това те никога не са формирали официална армия. Исландия обаче има брегова охрана, която е напълно милитаризирана.

Повечето страни членки не изпълняват своите парични задължения

Като част от задълженията си към НАТО, страните членки трябва да изразходват поне 2% от БВП за отбрана. В момента само 8 от тях изпълняват тази цел: Гърция е харчи най-голям процент в алианса с 3,59%, следвана от САЩ (3,57%), Полша (2,34%) Хърватия, Естония и Латвия (2,16%) и Литва (2,03%).

Организацията притиска нациите, които не изпълняват задължението да го направят възможно най-скоро. НАТО прогнозира, че до 2024 г. 15 страни вече ще изпълняват целта.

German KFOR troops patrol southern Kosovo, summer 1999

Германски войници от KFOR патрулират в Южно Косово през 1999 г.

Организацията притежава много малко собствено оборудване

Когато са необходими войски или оборудване за операция, НАТО разчита на своите страни членки да осигурят въпросните войски и оборудване. НАТО разполага със система за ранно предупреждение и контрол във въздуха: AEW&C е радарна система, използвана за наблюдение на приближаващи кораби, ракети и самолети.

В НАТО идва и ново попълнение – според уебсайта им алиансът „също така разработва възможност за дрон за наблюдение, наречен Global Hawk.“

We Stand with Ukraine 2022 Helsinki - Finland (51905505001)

Протестиращи на митинг през февруари 2022 г. срещу нахлуването на Русия в Украйна покрай статуята на цар Александър II на Сенатския площад в Хелзинки

Всички европейски страни имат право на членство

Влизането в организацията е отворено за всички европейски нации чрез политика на отворени врати. Последната страна, която се присъедини, е Северна Македония през 2020 г. Решението дали дадена държава може да се влезе или не се определя от Северноатлантическия съвет.

В момента страните, които се надяват да се присъединят, са Босна и Херцеговина, Грузия и вече упоменатата Украйна.

НАТО има две стратегически командвания

Има толкова много държави и войници, свързани с НАТО, че може да бъде трудно да се поддържа всичко в ред. Затова организацията поставя голям акцент върху командната верига.

НАТО има два стратегически командни центъра от най-високо ниво. Съюзното командване по операциите е базирано в Монс, Белгия, а има и Съюзно командване по трансформацията, което се намира в Норфолк, Вирджиния.

 
 
Коментарите са изключени за Повечето държави не успяват да отделят 2% от БВП за отбрана + още факти за НАТО

Повече информация Виж всички