Писателите, които умряха по особено художествен начин

| от |

Писателите честичко обичат да убиват персонажите си и това понякога се случва по творчески нестандартни начини. Ето например Чарлз Дикенс кара един свой персонаж да се самозапали в серийния си роман „Мрачна къща“. Но необичайните смъртни случаи не се срещат само на страниците на книгите; редица автори сами са умирали креативно – и понякога смъртите им изглеждат дори по-странни от измислица.

Нека ви разкажем за някои от тях:

Sherwood Anderson (1933)

Шъруд Андерсън

Докато е на круиз до Южна Америка с четвъртата си съпруга Елинор, американският писател на романи и разкази Шъруд Андерсън започва да изпитва болезнени стомашни спазми. Двамата слизат от кораба в Панама и отиват в болница, където Андерсън умира няколко дни по-късно, на 8 март 1941 г. При аутопсията се установява, че причината е дървена клечка за зъби с маслинка на нея, която авторът е глътнал, докато пие мартини. Малката клечка пробила червата му и довела до перитонит – инфекция на вътрешната обвивка на корема.

Есхил

Herma of Aeschylus, Klas08

Древногръцкият драматург Есхил изпълва трагедиите си със смърт, дотолкова, че е известен като „бащата на трагедията“ – и се предполага, че собствената му кончина е била подобаващо драматична. Според писателя Валерий Максим Есхил бил ударен по главата от костенурка, докато седял пред стените на град Сицилия: „Над него имаше орел, който носеше костенурка. Подмамен от блясъка на безкосместия му череп, той пуснал костенурката върху него, сякаш била камък, за да се нахрани с месото на разбитото животно.“

След това тази история е доукрасена от Плиний Стари, който твърди, че един оракул „предсказал смъртта на Есхил в този ден чрез падане на къща, при което той предприел мерки и излязал под открито небе.“

Густав Кобе

Музикалният критик и писател Густав Кббе обичал да плава с яхта, но това му хоби се оказало фатално. На 27 юли 1918 г. Коббе се намирал в лодката си в залива Грейт Саут Бей, Ню Йорк, когато разбрал, че ниско летящ военноморски хидроплан се спуска таман към него. Той се изправил, за да се гмурне във водата и да заплува към безопасно място – което само по себе си всъщност може да е фатална грешка – но загинал, когато самолетът, по думите на „Ню Йорк Таймс“, „се ударил в горната част на мачтата, тя се откъснала и на практика разцепила черепа на мъжа на две части“.

Маргарет Уайз Браун

Margaret Wise Brown by Consuelo Kanaga, 82.65.1833 01

През 1952 г. авторката на „Луна за лека нощ“ (1947 г.) Маргарет Уайз Браун е във Франция на рекламно турне, когато развила апендицит и била откарана в болница за спешна операция. За да покаже на персонала, че се чувства добре след операцията, тя вдигнала крака си във въздуха – движение, което обаче разместило кръвен съсирек в крака ѝ. Съсирекът стигнал до мозъка и я убил.

Тенеси Уилямс

Томас Ланиер Уилямс III дава на света пиесите „Трамвай „Желание“ (1947 г.) и „Котка върху горещ ламаринен покрив“ (1955 г.), отличени с наградата „Пулицър“. На 25 февруари 1983 г. драматургът е намерен мъртъв в апартамента си в хотел „Елизе“ в Ню Йорк като първоначалният лекарски доклад гласи, че се е задавил с капачка от бутилка, която е била „погълната, вдишана или някаква комбинация от двете“.

Всъщност обаче капачката не го е убила. По-късно става ясно, че причина за смъртта му се дължи на непоносимост към секонал – производно на барбитуратите, което Уилямс е приемал, за да подпомага съня си. Д-р Анет Джей Садик, професор по театър и литература в Градския университет на Ню Йорк, обяснява през 2010 г., че фалшивата причина за смъртта се дължи на това, че Джон Уекър, асистентът на Уилямс, казва на съдебния лекар: „Вижте, хората ще си помислят, че е самоубийство или СПИН, или нещо странно, а ние не знаем какво се е случило. Така че съдебният лекар казва: „Добре, той се е задавил с капачка от бутилка“.

Пиетро Аретино

Пиетро Аретино е италиански сатирик, драматург и поет, на когото се приписва създаването на писмената порнография. Съществуват две различни истории за това как е приключил животът му през 1556 г., но и двете са свързани със смях. В едната, сестра му го кара да изпадне в истеричен кикот, който от своя страна го кара да падне назад от стола и да си удари главата. В другия, груб коментар на херцога на Урбино по повод портрет на голата му съпруга предизвиква смеха на Аретино, който прераства в инсулт.

Сър Томас Уркхарт

Друг човек, за когото се твърди, че е паднал от смях, е сър Томас Уркхарт. Шотландският писател и преводач умира през 1660 г. като се предполага, че новината, че Чарлз II – за когото Уркхарт се е сражавал срещу Оливър Кромуел в битката при Уорчестър през 1651 г. – отново е заел престола, го е накарала да изпадне в пристъп на радостен, но смъртоносен кикот.

Сър Фулк Гревил

Да умреш в тоалетната не е най-достойният начин да си отидеш и въпреки че елизабетинският поет и драматург сър Фулк Гревил успява да го избегне, тоалетната със сигурност е изиграла роля в края му. Недоволният слуга на Гревил, Ралф Хейуърд, намушкал господаря си в корема, докато му помагал да си закопчае панталоните, след като използвал тоалетната. Лекарите запълват раните му с животинска мазнина, но вместо да излекува нараняването, мазнината изгнива през следващите няколко седмици и Гревил умира от гангрена на 30 септември 1628 г. Може би ако беше убит набързичко в тоалетната, щеше да е по-добре.

Марк Твен

Самюъл Лангхорн Клемънс, по-известен с псевдонима си Марк Твен, умира от сърдечен удар на 21 април 1910 г., което е доста често срещан начин да си отидеш. Това, което е необичайно при него обаче, е, че той е успял да предскаже собствената си смърт. „Появих се заедно с Халеевата комета през 1835 г. Тя идва отново през следващата година и аз очаквам да си тръгна с нея“, заявява той през 1909 г. „Ще бъде най-голямото разочарование в живота ми, ако това не стане.“ Авторът на „Приключенията на Хъкълбери Фин“ (1884 г.) сбъдва желанието си: Перихелият на кометата – моментът, в който тя е най-близо до слънцето – е на 20 април, само един ден преди Твен да напусне този свят.

Франсис Бейкън

Научен експеримент със замразено пиле е началото на края на Франсис Бейкън – английски философ, държавник, учен и писател. Джон Обри съобщава в „Кратко житие“, написано между 1669 и 1696 г., че Бейкън излязъл на студа, след като си помислил, че снегът вместо сол може да бъде добър начин за запазване на месото. Той натъпкал сняг в тялото на една кокошка, но „снегът така охладил него, че той веднага се разболял изключително тежко“. Няколко дни по-късно, на 9 април 1626 г., Бейкън умира от пневмония.

 
 
Коментарите са изключени за Писателите, които умряха по особено художествен начин

Повече информация Виж всички