Наистина ли крал Чарлз III „притежава“ всички делфини в британските води?

| от |

Когато през 2022 г. крал Чарлз III наследява трона от кралица Елизабет II, той получава правото да претендира за собственост върху всички немаркирани неми лебеди в обществени открити води. Оказва се обаче, че това далеч не е единствената любопитна част от наследството му, свързана с животни – в него се появяват и морски обитатели.

Нека да се върнем в Англия през XIV век – по-точно през 1322 г., по време на управлението на крал Едуард II. Макар че това е период, белязан предимно от конфликти между английските благородници (което не е необичайно), той поражда и един (много необичаен) закон, който е в сила и до днес.

Законът, известен като Prerogativa Regis, гласи: „Кралят има право да притежава в цялото кралство китове и големи есетри, уловени в морето или другаде в рамките на кралството.“

По онова време китовете и есетрите са били доста ценен улов и кралят не е могъл да допусне хората да ги ловят само за себе си – затова всеки улов на така наречената „кралска риба“ трябвало да му бъде предложен. Наказанието за неизпълнението на закона не е известно, но като се има предвид, че става дума за средновековна Англия, можем да си представим, че не е било особено приятно.

Ecomare - bruinvis Michael met penis (michael-penis-4580-sd)

Морска свиня

Този закон е в сила и до днес, като за „кралска риба“ се смятат всички китове, морски свине, делфини и есетри, които се срещат във водите на Обединеното кралство. Така че да, технически крал Чарлз III има право да претендира за собственост върху всяко от тези същества. Но въпреки това те все пак са защитени от законите за опазване на околната среда и не се считат за лична собственост на монарха.

А и не изглежда, че законът би могъл да бъде възприет особено сериозно от днешните кралски особи (макар че опитите за отмяната му са неуспешни), ако се съди по един инцидент от 2004 г., когато на трона беше кралица Елизабет II.

Както съобщава BBC News, рибар, уловил есетра край бреговете на Уелс, е разследван от полицията, след като се оказва, че рибата е продадена на търг за 650 паунда!

„Беше изпратен факс до Бъкингамския дворец и доста бързо се получи обратен факс, в който се казваше, че рибарят може да се разпорежда с нея както си иска“, каза говорителка на бреговата охрана на Суонзи.

 
 
Коментарите са изключени за Наистина ли крал Чарлз III „притежава“ всички делфини в британските води?

Повече информация Виж всички