Земята е единствената планета, за която знаем, че някога е имало пожар. Макар че на повърхността на Венера, най-горещата планета в Слънчевата система, може би има вулкани, които изхвърлят гореща магма, там никога не е имало огън всъщност. Нито на Меркурий, нито на Юпитер, нито на която и да е от другите планети около нашата или която и да е друга звезда.
Всъщност в продължение на милиарди години на Земята също не е имало огън. Милиарди години са били необходими, за да се създадат условия за възникването му, като първите обитатели на планетата са живели в свят без пламъци доста дълго.
Първият огън на Земята
Преди около 2,4 милиарда години земната атмосфера вероятно е била гъста мъгла от метан, резултат от появата на бактериален живот на планетата. След това се случва Голямото окислително събитие, при което древните цианобактерии започват да произвеждат енергия от слънчевата светлина, освобождавайки кислород в атмосферата. Тук за първи път в атмосферата се натрупва молекулярен кислород, макар и все още не в достатъчна концентрация, за да се осъществи горене. Голямото окислително събитие, понякога наричано кислородна катастрофа, вероятно потопява Земята в дълбок лед, тъй като този кислород дестабилизира метана, изчиствайки го и с това сривайки парниковия ефект. Така планетата ни станва студена и без огън.
Първите фосилни данни за огън, с които разполагаме, са от периода на средния ордовик, милиарди години по-късно. При огъня, тук трябва да подчертаем, има една закономерност: ако съдържанието на кислород е по-ниско от 13%, растителната материя няма да се запали; ако е по-високо от 35% ще гори толкова добре, че горите няма да могат да растат.
В периода Ордовик преди 470 милиона години първите сухоземни растения – мъхове и чернодробни мъхове – произвеждат повече кислород, като в крайна сметка го концентрират достатъчно, за да предизвикат пожар и така преди около 420 милиона години се получава първото фосилно доказателство за наличието на огън на Земята (дървени въглища, открити в скалите от този период). Въпреки това, тъй като нивата на кислород все още се варират бурно, първите по-сериозни горски пожари се появяват едва преди около 383 милиона години. И оттогава насам са истинска напаст.