Това е добре позната сцена, която ще се излъчи по безброй телевизори през празничния сезон. Деветгодишните Ралфи, Шварц и Флик са се събрали пред училището в студен зимен ден. Флик вика: „Шегувате ли се? Да си залепя езика за този глупав стълб? Това е глупаво!“ Шварц му отговаря: „Защото знаеш, че ще се залепи!“ Флик притиска езика си към металния стълб и той, разбира се, залепва. Накрая трябва да се викат полицията и пожарната, за да спасят клетото момче…
Но дали тази класическа сцена от филма „Коледна история“ (1983 г.) е просто начин Холивуд да изтъкне колко е опасно за децата да се връзват на необмислените предизвикателства на връстниците си? (Или колко глупав е Хари в „От глупав по-глупав“?) За съжаление не. Както много деца (включително и вие) са научили през годините, всъщност езикът ни може да се залепи за студен метален предмет.
Когато два предмета се допират – като език и метален стълб – те се стремят към „топлинно равновесие“, тоест да достигнат еднаква температура. За да се постигне това, топлината трябва да се предаде от обект на обект. Металът може да пренася топлина много бързо. Когато топъл език се допре до студен метал, металът веднага започва да приема топлина от него. Така слюнката на езика ще замръзне, и то много бързо, като езикът – и човекът, на когото принадлежи – ще остане по същество залепен за металния стълб. Това може да се случи с всеки замръзнал метал и всяка влажна част от тялото като устна или ръка.
Може би сте се сблъсквали с вариант на това явление, когато облизвате кубче лед и то ви се стори лепкаво. Ледът също е доста добър проводник на топлина, макар и не колкото металът, така че крайният резултат не е толкова стряскащ.
Други материали пък не провеждат топлина толкова добре. Ако Шварц беше предизвикал Флик да оближе предмет от дърво или пластмаса, нямаше да има подобен инцидент.
Надяваме се, че това е достатъчно, за да ви убеди да не приемате подобни предизвикателства. Но ако все пак попаднете на човек, който е допуснал тази грешка, на уебсайта на Нюйоркската пресбитерианска болница има насоки за справяне със ситуацията: засегнатият не трябва просто да издърпва езика си от повърхността, вместо това можете да му помогнете, като приложите топла (не гореща) вода или въздух. Ако това не помогне, е време да се обадите на службите за спешна помощ. А всички получени наранявания трябва да бъдат прегледани от лекар.
За щастие, екипът на „Коледна история“ е бил наясно с опасността. Пилонът на знамето в сцената е покрита с пластмаса, боядисана, за да изглежда като ръждясал метал. Екипът е направил малка дупка в пластмасата и е използвал прахосмукачка, за да засмуче езика на младия актьор, който изглеждал като заклещен. Вероятно пак не е било приятно да се снима сцената – но поне езикът е бил лесно отстраним, без да са необходими линейки.