Мъж в Китай бе хванат в опит да внесе контрабандно в страната над 100 живи змии в панталоните си. Той бе заловен от митнически агенти в пристанище Футян, на границата между Хонконг и Шънджън, Китай.
„При проверката митническите служители откриват, че джобовете на панталоните, които пътникът е носил, са били опаковани с шест платнени торбички с шнурчета и запечатани с тиксо“, съобщават в изявление от китайската митническа агенция тази седмица.
„След проверка беше установено, че всяка торбичка съдържа живи змии във всякакви форми, размери и цветове“, се допълва в него.
Макар че досега са идентифицирани само няколко змии, никоя от тях не изглежда да е отровна. Много обаче не са били местни за региона, включително млечни змии, западни свиненоси змии, царевични смокове и други.
Млечна змия
Това е забележителен пример за един за съжаление твърде често срещан проблем: незаконната търговия с диви животни. Въпреки международните усилия за ограничаване на контрабандата и продажбата на екзотични и застрашени от изчезване животни, в момента тази индустрия е на стойност 20 млрд. долара годишно и все по-често се свързва с организираната престъпност, въоръженото насилие и, разбира се, с наистина мащабни екологични щети.
„Незаконната търговия с диви животни е четвъртата по големина незаконна дейност в света, отстъпвайки само на оръжията, наркотиците и трафика на хора“, отбелязва лондонският зоопарк ZSL. „За всяко бебе шимпанзе, което става жертва на незаконна търговия, 10 шимпанзета биват убити в процеса.“
Тази търговията е особена грижа в Китай, където търсенето на незаконни диви животни е значително по-високо. Животните често се внасят контрабандно за използване в традиционната китайска медицина, както и за домашни любимци и инвестиции – за пример само от един вид, в страната са регистрирани най-малко 192 случая на контрабанда на панголини между 2010 г. и 2021 г., които са причнили най-малко 74 500 мъртви панголини.
Панголини
През последните години Китай се опитва да ограничи репутацията си на епицентър за контрабанда на животни. През февруари 2020 г. висшият законодателен орган на страната обяви решение за „цялостна забрана на незаконната търговия с диви животни и премахване на консумацията на диви животни, за да се защитят животът и здравето на хората“. Защитата на видовете, с които вече е било незаконно да се търгува, е засилена, като китайското правителство предложи също и наказанията за тези, които бъдат хванати да контрабандират незаконни животни, да бъдат по-строги от преди – потенциално дори със смъртно наказание.
Макар че мненията за тежестта на наказанието могат да се различават, фактът, че страна с такова търсене се бори с трафика на животни, е добре дошъл както за любителите на животни, така и за около 100 новоосвободени змии.
„Тези, които нарушават правилата, ще бъдат подведени под отговорност в съответствие със закона“, се предупреждава в изявлението на митническата агенция.