Екип от учени е открил следи от кокаин в акули от вида Rhizoprionodon terraenovae – чието „цивилно“ им е извънредно подходящото дългоноса акула – живеещи в крайбрежните води на Бразилия.
Макар че често се сещаме за микропластмаса и нефт, когато някой спомене замърсяването на водата, кокаинът все по-обезпокоително се присъединява към тези замърсители.
Според екипа, направил откритието, това се дължи на комбинацията от нарастваща употреба на наркотика – особено в Бразилия – и неадекватно пречистване на отпадните води, оттичане от производството му и опаковки от наркотика, оставени да се носят във водата, което води до попадането му в океана, където има опасения, че ще засегне дивата природа.
Тук се намесват акулите – те не само играят важна роля в подводните екосистеми, но често могат да бъдат и стражи за замърсяването на околната среда – като бъдат първия предупредителен знак, че нещо не е наред.
От септември 2021 г. до август 2023 г. екипът анализира 13 акули, уловени от рибари край бреговете на югоизточния щат Рио Де Жанейро. Този конкретен вид е избран, тъй като те прекарват целия си живот в крайбрежни местообитания и затова е вероятно да са били изложени на замърсяването.
Преди да бъде разчленена всяка акула, бяха определени нейното тегло и дължина, а от мускулите и черния дроб бяха взети проби за изследване.
Резултатите от тестовете показват, че всяка една проба е положителна за кокаин, като 92% от мускулните проби и 23% от чернодробните са положителни и за един от основните метаболити на наркотика – бензоилекгонин. Това е първото доказателство за наличие на кокаин в свободно живеещи акули.
От проучването не става ясно дали излагането на кокаин е оказало някакво въздействие върху акулите, въпреки че при изследване на последиците от него при други риби, като змиорки и риба зебра, са установени разлики във важни протеини, промени по кожата и нарушаване на хормоналната функция.
За да се установят възможните ефекти, изследователите призовават за повече тестове. „Препоръчваме разширяване на проучванията за мониторинг на околната среда по отношение на наркотиците, с които се злоупотребява, на бразилското крайбрежие, както и подробно проучване на тяхното въздействие върху здравето на околната среда и евентуалните рискове“, пишат те.
Данио, известно още като риба зебра
Кокаинът, който се намира в тялото на акула, може да не е добра новина и за хората.
„Въпреки че не са установени максимално допустими концентрации на кокаин или бензоилекгонин в хранителните продукти, тези констатации са показателни за потенциални рискове за човешкото здраве, тъй като акулите се консумират във висока степен в щата Рио де Жанейро, всъщност на цялата територия на Бразилия и дори в целия свят“, заявяват авторите.
„В крайна сметка проактивните мерки са наложителни, за да се намалят екологичните рискове и рисковете за общественото здраве, свързани със замърсяването в морската среда, и да се гарантира здравето и равновесието на крайбрежните екосистеми.“