На 25 януари 1979 г. Робърт Уилямс става първият регистриран човек, убит от робот. Този първи по рода си смъртен случай настъпва в САЩ преди повече от 45 години… но това далеч не е последният.
Уилямс е бил 25-годишен служител в леярна на компанията Форд във Флат Рок, Мичиган. На този ден през 1979 г. той е работил със система, която е премествала отливки и други материали от една част на завода в друга.
Появява се подозрение за някаква неизправност, тъй като машината работи бавно – затова Уилямс се качва на третото отделение на стелаж, при което е бил „ударен отзад и смазан“ от механично рамо, според съдебните документи.
В новинарски репортаж за възникналият след това съдебен спор се посочва, че роботът продължава да работи, докато Уилямс лежи мъртъв в продължение на 30 минути, докато колегите му разберат какво се е случило.
Оказва се, че инцидентът се случва, защото роботизираната система погрешно идентифицира мъжа като предмет, който трябва да бъде преместен.
През 1983 г. семейството на Уилямс успешно съди производителя на машината, Литън ИНдъстрийс, с аргумента, че не са инсталирани достатъчно предпазни устройства в зоните, където роботизираната ръка се движи със значителна сила.
В крайна сметка им е присъдено обезщетение в размер на 10 млн. долара, което по онова време е най-голямото обезщетение за телесна повреда в историята на щата. След допълнителни съдебни спорове през 1984 г. обезщетението е увеличено на 15 млн. долара.
Пол Розен, адвокат на семейството, казва по онова време: „Мисля, че трябва да сме много внимателни, за да не се върнем към схващанията, които сме имали по време на индустриалната революция, че хората са ненужни“.
Това е епоха, в която промишлеността започва да интегрира все повече автоматизирани системи и роботи във фабриките, което внася какофония от нови заплахи за безопасността на работното място.
Само две години след смъртта на Уилямс подобен инцидент се случва и в Япония. През 1981 г. Кенджи Урада, 37-годишен работник в завода на Кавазаки в Акаши, е убит от механична ръка, докато проверява неизправен робот. Съобщава се, че той е включва робота случайно, след като е прескочил предпазната бариера.
В книгата си „Когато роботите убиват“ Габриел Халеви обяснява: „Роботът погрешно е определил служителя като заплаха за своята мисия и е изчислил, че най-ефективният начин да елиминира тази заплахата е да бутне работника в съседна машина.“
„С изключитлено мощната си хидравлична ръка, роботът е блъсал изненадания работник, убивайки го мигновено, след което продължил да изпълнява задълженията си.“
През следващите десетилетия се случват още много подобни смъртни случаи. Проучване от 2023 г. установява най-малко 41 смъртни случая, свързани с роботи, в САЩ между 1992 и 2017 г., като почти половината от инцидентите се случват в Средния Запад – район, исторически свързан с тежката промишленост и производството.
Тази идеята повдига много правни и морални главоблъсканици, които стават още по-сложни в днешния свят на все по-развиващ се изкуствен интелект (ИИ). Повечето учени твърдят, че хората са морално отговорни за машините и ИИ системите, които създават; ние сме отговорните фактори, а не роботите.
Въпреки това, тъй като ИИ става все по-експанзивен и потенциално неконтролируем, кой знае къде ще се огъват и размиват тези граници.