Hells Angels* (от англ. ез. – Ангелите на ада) отдавна са най-известният мото клуб в света. Въпреки че бандата е сочена от Европол като престъпен синдикат, тя също е известна със своята благотворителност и редица други изненадващо положителни действия. Това, което много от нашите читатели може да не осъзнават, е, че името им всъщност произлиза от армията на Съединените щати. Ето историята на произхода на бандата и как тя получава името си по това на група американски бойни пилоти.
Основаването на Hells Angels
Hells Angels, най-големият мото клуб в света, е официално създаден през 1948 г. Първият чаптър (местна група) се намира във Фонтана, Калифорния, в окръг Сан Бернадино, а впоследствие клубът се разраства до 467 чаптъри в 59 различни страни. Първоначалният му основател е Ото Фридли, ветеран от Втората световна война, който наскоро се е отделил от мотоклуба Pissed Off Bastards.
Членовете на групата карат изключително мотоциклети Harley Davidson.
Клубът, който от преобладаващо бледолики, казва, че няма официална политика на дискриминация, а чаптърите в други страни имат членове, които не са бели. Процесът на влизане в клуб е дълъг, и включва няколко стъпки, защото след като човек се присъедини към Hells Angels, се очаква да остане член до края на живота си.
Пътят към славата
Отначало на мотоклуба се гледа с романтика. Хората виждаха бандата като олицетворение на свободата, лоялността и братството. Обществеността научава повече за Ангелите чрез два забележителни източника от 1966 г.: популярния журналист Хънтър С. Томпсън пише книга за чаптъра в Сан Францисо, озаглавена „Ангелите на ада: Странната и ужасна сага на бандите на мотоциклетните престъпници“. Томпсън се присъедини към бандата и прекарва една година с тях. В крайна сметка обаче Ангелите нападат автора и го пребиват жестоко.
Също така през 1966 г. Роджър Корман пуска филма „Дивите ангели“. Въпреки че лентата започва жанра на байкърските филм, той не е много мил с Hells Angels. Групата е представена предимно като престъпна и нихилистична. Във филма участват Питър Фонда, Нанси Синатра, Брус Дърн и Даян Лад; ето трейлър:
Създаването на легендите за Hells Angels
Ангелите отдавна се представят като законна организация, която прави добро. Мотоклубът редовно участва в благотворителни инициативи, особено свързани с деца като много чаптъри купуват и подаряват играчки по време на празничния сезон, а други участват в благотворителни организации, които се борят срещу жестокостта към животните или малтретирането на малолетни и непълнолетни.
В същото време Ангелите са свързани с престъпността. Както Министерството на правосъдието на Съединените щати, така и Европол смятат мотоклуба за организиран престъпен синдикат. През 2019 г. холандският съд издава указ, с който забранява на Hells Angels да влизат в страната. В Германия пък само някои чаптъри на клуба са забранени, но не и цялата организация.
Освен моралът на групата, произходът на името, Hells Angels, също е под въпрос. Дълго време се смята, че то е базирано на подразделение на армейските военновъздушни сили от Втората световна война. Този мит обаче е грешен.
303-та бомбардирова група
Това подразделение е една от най-успешните летателни групи от Втората световна война. Членовете му наричат своя бомбардировач B-17 Hell’s Angels на филм от 1930 г., продуциран от Хауърд Хюз. Бомбардировачът е сред първите, които удрят Берлин през 1944 г. Групата получава много признания: двама членове на поделението са носители на Почетния медал, а други четирима получават Военноморския кръст.
Според сайта We Are the Mighty, „В своята официална история мото клуба разказва историята на самолета B-17, който 303-та нарича „Hells Angels“, и неговия командир, способния (а не пиян) капитан Ърл Е. Болдуин. Защо? За да се увери, че светът знае, че този екипаж не е група от пияни простаци, а герои от войната в Европа. Екипажът няма нищо общо с мотоклуба.“
Летящите тигри
В действителност мотоклубът всъщност е кръстен на друга летателна група. Летящите тигри са доброволческа група, която работи с китайската армия както да пилотира самолети, така и да ги поддръжа. Много от пилотите участват във Втората световна война; всъщност Летящите тигри имат въздушни битки срещу японските имперски военновъздушни сили още преди началото на Втората световна война. Те свалят над 300 японски самолета между 1941 и 1942 г.
Една група от летци от морската пехота съставя 3-та ескадрила на летящите тигри – и те наричат себе си Ангелите на ада. Човек на име Арвид Олсън е част от тази група. Той е приятел с някои от първоначалните членове на мото клуба и помага организацията да получи така популярното си име. Бившият пилот обаче никога не е правил опит да се присъедини към тях.
_________
* Оригиналният правопис е запазен като клубът отбелязва, че е напълно наясно с грешката (липсата на апостроф).