Как грейпфрутът може да повлияе на лекарствата, които приемате?

| от |

Грейпфрутът всъщност може да повлияе на цяла поредица от различни лекарства. Те са твърде много, за да ги изброим тук, но за да добиете представа, медикаментите може да са за висок холестерол, тревожност и депресия, сърдечни проблеми и отхвърляне на трансплантирани органи.

Но как се случва това влияние?

За повечето лекарства от тази група той може да доведе до необичайно високи нива на лекарството в кръвта. Това е така, защото сокът от грейпфрут взаимодейства с ензим в червата, наречен цитохром Р450 3А4 (CYP3A4), който отговаря за разграждането на много различни видове лекарства.

Съединенията в грейпфрута, известни като фуранокумарини, също се разграждат от CYP3A4, но получените продукти се свързват с ензима и необратимо блокират неговото действие. В резултат на това повече от лекарствата, на които той обикновено въздейства, попадат в кръвния поток и нормалната им функция се възстановява едва след като организмът произведе още CYP3A4.

Хората имат различни нива на CYP3A4 в червата си, така че въздействието на консумацията на грейпфрут може да бъде различно при отделните хора. В някои случаи количеството на лекарството, което попада в кръвния поток, може да има сериозни странични ефекти.

Например в едно проучване на случай пациент, който е получил чернодробна трансплантация и е приемал лекарството такролимус, за да намали риска от отхвърляне на новия орган, се е върнал в болницата с остра бъбречна дисфункция. Защо?

Оказва се, че за една седмица е изял повече от 1,5 кг мармалад (!) и се е случило, че мармаладът е бил повече от половината съставен от грейпфрут.

В резултат на това концентрацията на лекарството в кръвта на пациента е била с 326 до 592% по-висока, отколкото е трябвало, което е довело до ефектите, наблюдавани в бъбреците.

Но…

Установено е също, че грейпфрутът в крайна сметка може да доведе до твърде малко количество от лекарството в организма, този път чрез насочване към друга група протеини: транспортни протеини, които придвижват лекарствата в кръвния поток от червата.

Един от най-често срещаните примери за лекарство, засегнато от този ефект, е фексофенадин, вид антихистамин, който се използва за лечение на сенна хрема и копривна треска. „Сокът от грейпфрут може да доведе до навлизането на по-малко количество фексофенадин в кръвта“, казва д-р Шиу Мей Хуанг, заместник-директор на Службата по клинична фармакология на Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ.

В резултат на това подобни лекарства могат да се окажат по-малко ефективни от предвиденото.

Ако не сте сигурни дали този мистериозно коварен плод ще повлияе на лекарствата ви, проверете листовката, тъй като там обикновено са изброени нещата, които трябва да се избягват. Ако не е посочено – или сте изхвърлили листа – лекар или фармацевт ще може да ви каже повече.

Minneola fruit 3

Танджело

Може да проверите и за други храни и напитки, които могат да причинят проблеми; портокалите, помелото и танджелото могат да имат подобни ефекти.

В случаите, когато грейпфрутът и лекарствата не могат да се смесват, следете за плода и сока му на етикетите на храните – както ще ви каже всеки, който има алергия или непоносимост, тези неща могат да се появят на най-изненадващи места.

Имайте предвид също, че ефектът на лекарствата може да продължи изненадващо дълго. В случая с фелодипин, лекарство, използвано за лечение на високо кръвно налягане, грейпфрутът може да повлияе на действието му дори ако е приет цял ден по-рано.

 
 
Коментарите са изключени за Как грейпфрутът може да повлияе на лекарствата, които приемате?

Повече информация Виж всички