Трайността на английската монархия е една от най-ярките й характеристики. От всички велики имперски монархии от Европа преди 1914 г., само британците оцеляват. Историята на британската монархия, разбира се, не е без перипетии. В настоящия период на управлението на кралицата са отправени критики към младшите членове на кралското семейство. Нo след Революцията от 1688 г. обаче сериозно предизвикателство не било поставено нито срещу личността на краля, нито пък на институцията. Никога в съвременна Англия не е имало мощна Революция като във Франция след 1789 г. Монархията остава неразделна част от британския политически живот.
Много причини са изтъкнати за нейната издръжливост. Дългото управление на Виктория допринася много за засилване на идентифицирането на монархията със стремежите на хората. Преди това амбициите на кралския живот по времето на Джордж III много помага да се допадне институцията на новата средна класа, създадена от индустриалната революция. През годините монархията показва забележителна способност да се адаптира и да отговаря на предизвикателствата на съвременността. И все пак в много отношения съдбата й е решена преди началото на модерния период. Много преди 1832 г. монархията е прекроена като конституционна; и много преди 18 век нейните правомощия са ограничени от закона. В много отношения ключовият период за определяне на бъдещия ход на британската монархия е късното средновековие. През вековете от 1215 до 1500 г. се полагат основите на един държавен ред, в който царят, господарите и общините си сътрудничат за общото благо. Връзките, които са създадени тогава между „главата“ и „членове“ на политическия орган, допринасят за политическата стабилност в дългосрочен план.
Magna Carta
Събитието през средновековието с най-голямо значение за съдбата на монархията е приемането на Magna Carta от крал Йоан през 1215 г. Подчинението на Йоан пред бароните сочи за готовността на монархията да приеме ограниченията на закона. До царуването на Йоан авторитетът на короната познава едва малко ограничения извън чисто практическите. Ангевинското царство, мощно и хищно, е управлявано по волята на краля. Той създава и прилага закона, но може и, когато му е удобно, да го отменя. Magna Carta променя това завинаги. Отсега нататък кралят трябва да признае принципите на доброто управление, залегнали в Хартата. Вярно е, че крал Джон (на основната картина) няма никакво намерение да спазва Хартата по-дълго, отколкото му е необходимо, за да се оправи с опозицията. Фактът че сина му Хенри III е непълнолетен обаче правят Хартата постоянна. Това, което прави правителството на малцинството под управлението на Уилям Маршал, е да поеме Хартата, да съкрати нейните най-противоречиви клаузи и да я преиздаде под властта на новия крал. По този начин той става, както често се описва, първият английски устав.
Той поставя монархията под писмен закон. На други места в Европа няма точен еквивалент на тази връзка между царя и правната структура. Другите царе могат и издават харти за свободи на своите поданици, но в повечето случаи тези документи са от регионален и местен характер. В никоя политика царят не е ограничен от закона в отношенията си с всички свои поданици. Особено забележително е, че във Франция няма еквивалент на Magna Carta. В царството, управлявано от Капетиан, кралят създава закона и също стои над него. В Англия, за разлика от това, кралската власт е вградена в структурата на политическото общество. Поданиците на царя имат сигурността да знаят, че той е обвързан със същите правила, както самите те. Така е гарантирана редовността на правната процедура.
За поданиците на краля, Magna Carta предоставя мерило за доброто управление. Само по себе си обаче Хартата не довежда до разрастването на ограничена монархия. Английската монархия е мощна, напориста и амбициозна. В края на 13 век Едуард I не отстъпва по нищо на съвременника си, Филип IV от Франция, в обхвата, дълбочината и интензивността на неговото управление. В по-късните години на Едуард, след 1300 г., признаците са, че английската монархия ще развие характеристиките на автокрацията. Сто години по-късно обаче ролите са обърнати. Френската монархия е облечена в атрибутите на абсолютизма, докато английският й колега има навика да преговаря със своите поданици. Това, което довежда до промяната, е различният начин, по който войната взаимодействаше с двете национални власти.
Войните от късното средновековие, по-специално конфликтът, който по-късно ще стане известен като Стогодишната война, създават безпрецедентни изисквания от двете страни на Канала за работна ръка и пари. Към началото на 14 век вече не е възможно крал като Едуард I или Едуард II да покрива разходите за война единствено от обикновените си приходи – феодализъм, печалбите от правосъдието и доходите от кралските земи. Трябва да се разработи система за публични финанси. И в Англия, и във Франция вече съществуват институциите за финансова администрация. И двете държави имат централна хазна, в която могат да се плащат данъци, и държавна каса, която да гарантира отчетността на длъжностните лица, докато на местно ниво има мрежа от длъжностни лица, на които може да се разчита да събират и харчат национални ресурси. Това, което е необходимо, за да се допълнят тези, е набор от идеи, които да оправдаят владетеля да прави финансови изисквания към своите поданици.