Изненадващият произход на хилядолетните мумии, открити в Китай

| от |

Преди десетилетия изследователите откриват стотици естествено мумифицирани тела, погребани в лодки в пустиня в северозападен Китай. Датирани на 4000 години, дрехите и предметите, с които тези мумии са погребани, карат някои учени да твърдят, че те са мигранти от Западна Азия. Но нови ДНК доказателства, публикувани в списание Nature, предполагат, че така наречените таримски мумии всъщност произлизат директно от население, което е живяло в региона по време на ледниковата епоха.

„Открихме сериозни доказателства, че те всъщност представляват силно генетично изолирано местно население“, казва съавторът на изследването Кристина Уоринър, антрополог от Харвардския университет, пред Кейти Хънт от CNN.

Известна като Древни Северни Евразийци (ДСЕ), групата се е разпространила на голяма територия през ледниковата епоха, но по-голямата част от нея изчезва преди около 10 000 години. Днес учените са открили малки следи от тяхната генетична линия в днешните хора, особено в коренното население в Сибир и Северна Америка.

„Археогенетиците отдавна търсят следи от популация на ДСЕ от холоцена, за да разберат по-добре генетичната история на Вътрешна Евразия“, казва съавторът Чонгуон Йонг, генетик от Сеулския национален университет, в изявление от Института за еволюционна антропология Макс Планк. „И намерихме такава следа на най-неочакваното място.“

QizilDonors

Човешките останки, открити в множество гробища в Таримския басейн на Синдзян-Уйгурския автономен район, са на хора, които са били погребвани за дълъг период от време, приблизително от 2000 г. пр. н. е. до 200 г. н. е., съобщава Исак Шулц за Gizmodo. Те са открити за първи път в началото на 20 век, но по-голямата част от разкопките са завършени през 90-те години. 13-те мумии на Тарим, чиeто ДНК беше взето от учените за новото изследване, са сред най-старите в групата като датират от преди между 4100 и 3700 години, пише Смрити Малапати от Nature News.

Благодарение на сухите условия в басейна, мумиите са забележително добре запазени, често с непокътнати коси и дрехи. И изглежда, че тяхната култура е била доста различна от останалите: Въпреки че са живели в пустинна местност, те са били погребани в структури с форма на лодка, покрити с телешки кожи с надгробни знаци, оформени като гребла – практика, която най-често се свързва с викингите.

„Те погребват телата си в лодки като никой друг не прави това“, казва Майкъл Фрашети, антрополог от Вашингтонския университет в Сейнт Луис, който не е участвал в изследването, пред CNN. „Това означава, че произхода на тази традиция, остава една от най-големите загадки на това пустинно население, което би трябвало да бъде последната общност в света, която прави това.“

Предишни разкопки на археологически обекти в Тарим са открили древни мрежи, които вероятно са използвани за риболов в реки, които минават през пустинята“, съобщава Том Меткалф за Live Science. Уоринър казва, че лодките може да са символизирали почитта към важността на тези реки, които създават оазисни среди, благодарение на които местните успяват да оцелеят в иначе негостоприемния климат.

Облеклото на мумиите – изработено от вълна, филц и кожа – също е необичайно за региона. Някои от починалите освен това изглежда имат червена или светла коса, както и черти на лицето, необичайни за азиатското население. И редица от по-новите мумии са погребани с парченца сирене около вратовете, може би предназначени за храна за отвъдния живот. Заедно тези фактори карат някои археолози да оформят хипотезата, че загадъчните индивиди са мигранти от Южен Сибир или планините на Централна Азия.

Въпреки че са генетично изолирани, народите от бронзовата епоха… са били забележително културно космополитни.

Новото проучване сравнява мумиите на Тарим с подобни древни човешки останки, открити в китайския регион Джунгария, от другата страна на планинската верига Тяншан. Джугарците произлизат както от ДСЕ, така и от народите в Афанасиево в Южен Сибир, докато таримците остават по-генетично изолирани.

„Спекулираме, че суровата среда в басейна на Тарим може да е образувала бариера пред потока от гени, но не можем да бъдем сигурни в този момент“, казва Йонг пред Live Science.

Таримците очевидно наистина се смесват културно със своите съседи, възприемайки практики като отглеждане на говеда, кози и овце, както и отглеждане на пшеница, ечемик и просо.

„Въпреки че са генетично изолирани, народите от бронзовата епоха от Таримския басейн са били забележително културно космополитни“, казва Уоринер в изявлението.

Зъбите на мумиите предлагат доказателства за протеини от млечни продукти, което показва, че тяхната цивилизация е започнала рано да има стада.

„Това основно население вече е включило млякото и млечните продукти в начина си на живот“, казва Уоринър пред Nature News.

 
 
Коментарите са изключени за Изненадващият произход на хилядолетните мумии, открити в Китай

Повече информация Виж всички