Коледният дух на Италия е в разгара си – родителите купуват подаръци и украсяват елхи, а децата се чудят какво ли ще им донесе Дядо Коледа тази година. Но един италиански епископ решава да поправи тази ярка коледна заблуда и обяснява на група ученици истината за добрия старец.
Според The New York Times, това става в базиликата Сантисимо Салваторе в Ното, Сицилия, на празника на Свети Николай на 6 декември 2021 г. Епископ Антонио Сталиано казва на децата, които са там от училище, че Дядо Коледа не е истински, че Коледа е комерсиализиран празник и че родителите им са лъжци.
„Дядо Коледа е въображаем персонаж“, казва той. „Не, Дядо Коледа не съществува. Всъщност бих добавил, че червеното на костюма, който носи, е избрано от Coca-Cola изключително за рекламни цели.“
След това Сталиано стига още по-далеч и твърди, че самият Дядо Коледа е инструмент на бизнеса с безалкохолни напитки, „за да се изобразят чрез него него продуктите като добри и здравословни“.
Той също така казва на децата, че брадатият дядо никога не е посещавал бедните. „Дядо Коледа баща на всеки ли е, или само на някои?“ – попита Сталиано. „По време на локдауна Дядо Коледа не е посещавал никого. Защо? Определено не е от страх от коронавируса… С цялото ми уважение, Дядо Коледа носи подаръци само на тези, които имат пари.“
Джулиана Скарнато, учителка в местното училище, която придружава групата деца до базиликата, казва, че сред малчуганите се чули ахкания, когато Сталиано произнесъл твърденията си.
Скарнато казва, че епископът „можеше и да не повдига въпроса за Дядо Коледа“, но вместо това страстно е нарекъл фигурата „измислена“ и, че „той никога не е съществувал“ пред младото си паство. И когато едно от децата проговаря и казва, че родителите й са я уверили, че той наистина съществува, Сталиано я насърчава другия път да им каже: „Вие лъжете“.
Епископът след това кара децата да му обяснят защо бедните хора и мигрантите „никога не са виждали Дядо Коледа“. След това ги призовава да поискат от Дядо Коледа още подаръци тази година, само за да му кажат, ако се появи, че искат да занесат допълнителните си подаръци на бедните, „при положение, че ти никога не ги посещаваш!“
Свети Николай
Не отне много време коментарите на епископа да се разпространят из социалните медии като Facebook. Според CNN именно там прессекретарят на Сталиано Алесандро Паолини прави публично извинение, за да успокои критиците. В него той твърди, че предполагаемите намерения на епископа са да се опита да върне традиционните християнски ценности.
„От името на епископа изразявам съжалението си за тази декларация, която предизвика разочарование у малките, и искам да уточня, че намеренията на монсеньор Сталиано бяха съвсем различни“, пише Паолини.
„Със сигурност не трябва да разрушаваме въображението на децата, а да черпим от него добри примери, които са положителни за живота.“
Паолини казва още, че Дядо Коледа е ефективен инструмент за внушаване на идеи за щедрост и споделяне у децата, но и че Коледа е станала комерсиализирана и е загубила истинското си значение. Самият Сталиано добавя към тези твърдения и изтъква как „консуматорската култура“ около празника засенчва Исус, който е „роден, за да даде себе си на цялото човечество“.
„Не им казах, че Дядо Коледа не съществува, но говорихме за необходимостта да се разграничи това, което е истинско от това, което не е“, казва той. „Един истински факт е, че Коледа вече не принадлежи на християните. Коледната атмосфера на светлини и пазаруване заема мястото на Коледа.“
Той също така твърди, че не казва на децата нищо, което те вече не знаят. Спомня си едно момче, което възкликва: „Винаги съм знаел, че баща ми е Дядо Коледа.“
Сталиано твърди, че просто се надява хората да се върнат към произхода на Свети Николай Чудотворец, от град Мира от 4 век, в съвременна Турция, който дава на бедните, спасява жените от проституция и за когото приоритет пред материализма има добротата.
В крайна сметка коментарите на епископа събират подкрепа от онези, които вярват, че „Войната за Коледа“ е реална заплаха, като Паолино, който осъжда „Дядо Коледа, известен още като патрон на консуматорството, желанието да притежаваш, купуваш, купуваш и отново купуваш.“
От друга страна, повечето семейства не са твърде доволни от проповедта на епископа пред малките лесно влияещи се деца.
Мери Авола, например, оставя публичен коментар онлайн, който според The Guardian съдържа строги думи към религиозния водач: „Това е демонстрацията, че когато става дума за семейства, деца и семейно образование, вие нищо не разбирате.“