Исус е погребан близо до градина – и археолозите в Йерусалим току-що я откриха

| от |

В Йоан 19:41 Библията пише, че Исус е бил разпънат на кръст и погребан близо до една градина, която се намирала извън стените на Йерусалим. Сега археолозите, които извършват разкопки в църквата на Божи гроб – „Възкресение Христово“ – смятат, че може би са я намерили.

От 2022 г. насам изследователите имат рядката привилегия да проучват едно от най-свещените места за християнската религия. Под древните каменни подове на църквата те откриват богатство от артефакти, включително керамика, монети и други предмети, датиращи от желязната епоха до кръстоносните походи.

Неотдавна те откриват и най-значимата находка досега: растителен материал от маслинови дървета и лозя, датиращ отпреди 2000 години – около времето на смъртта на Исус. Находката подкрепя библейските разкази за разпятието и погребението Му, като предлага пряка връзка със събитията, описани в Писанието.

История на църквата „Възкресение Христово“

Crusader Graffiti in the Church of the holy supulchure Jerusalem Victor 2011 -1-21

Кръстове, издълбани от кръстоносците, по стените на църквата. // Victorgrigas/Wikimedia Commons

Смятана за мястото на разпъването на Исус, църквата „Възкресение Христово“ в Стария град на Йерусалим посреща милиони поклонници всяка година.

Влиянието ѝ като свято място в християнството датира още от IV в., когато римският император Константин Велики нарежда езическият храм на това място да бъде превърнат в църква. По време на строежа на сградата работниците откриват стара гробница, за която вярват, че е на Исус Христос.

Оттогава широко разпространено е мнението, че църквата е построена на мястото на разпятието и гроба на Исус. Съответно днес тя е едно от най-светите места в цялото християнство.

Tomb of Jesus3

Структурата, която обгражда оригиналната гробница на Исус, където се предполага, че е бил погребан в Торинската плащаница. // Jlascar/Wikimedia Commons

С впечатляващото си историческо минало църквата е била на фокус за археолози и историци. От 2022 г. насам археолози, геолози, археоботаници и археозоолози извършват разкопки там и изучават нейните артефакти в опит да сглобят дългата ѝ история.

В допълнение към традиционните методи, инструменти като 3D картографиране и радари помагат да се визуализират слоевете и структурите му без да нарушават деликатния обект. Тези технологии могат да създадат подробни цифрови реконструкции на сградата и околностите ѝ, като по същество съставят пълна историческа хронология.

„Въпреки че не успяхме да видим цялата разкопана църква с един поглед, новите технологии ни позволяват да реконструираме цялостната картина в нашите лаборатории“, казва пред Times of Israel професор Франческа Романа Стасола от университета Сапиенца в Рим, ръководител на разкопките. „Ако говорехме за пъзел, можехме да кажем, че разкопаваме само по едно парче, но в крайна сметка ще имаме пълна мултимедийна реконструкция на цялата картина.“

Неотдавна тези разкопки разкриха важна находка под каменния под на църквата – находка, която дава допълнителна подкрепа на библейския разказ за погребението на Исус.

Градината

Този олтар маркира предполагаемото място, където е бил издигнат кръстът на Исус по време на разпъването му на кръст. // Ondřej Žváček/Wikimedia Commons

През 2022 г. изследователите, ръководени от Стасола, получават разрешение от Православната патриаршия, Кустодията на Светата земя, Арменската патриаршия и Израелската служба за антики да проведат разкопки в църквата.

По време на работата си археолозите откриват керамика, стъкло, маслени лампи, каменни стени и дори забравени олтари от епохата на кръстоносните походи.

Но може би най-значимото откритие бе направено съвсем наскоро.

Изследователите извършват археоботаничен анализ на почвата, взета изпод каменния под на църквата, и откриват семена и прашец от маслинови дървета и лози. Макар че радиовъглеродното датиране все още е се очаква, тези растителни останки изглежда датират отпреди около 2000 години, т.е. приблизително от времето на смъртта на Исус.

Забележително е, че в Библията се споменава за градина в близост до погребението на Исус. Йоан 19:41 и 19:42 гласят:

41 А на мястото, където бе разпънат, имаше градина; и в градината – нов гроб, в който още никой не бе полаган.
42 И там положиха Исус заради юдейския ден на Приготовлението; защото гробът беше наблизо.

Изследователите смятат, че тези растителни находки могат да сочат съществуването на древна градина под църквата, което предоставя физически доказателства за написаното в Библията.

„Археоботаничните находки са особено интересни за нас в светлината на това, което се споменава в Евангелието на Йоан“, казва Стасола пред Times of Israel. „Там се споменава за зелена площ между Голгота и гроба, а ние идентифицирахме точно такава.“

Поклонниците се молят на камъка, където се смята, че е бил помазан Исус. // Robbie Hott/Flickr

Докато археолозите очакват резултатите от радиовъглеродното датиране на растителния материал, те насочват вниманието си към други части на църквата, особено към тези, построени по време на управлението на Константин. След като тазгодишните великденски празници приключат, екипът планира да продължи разкопките още няколко месеца, преди да се съсредоточи върху анализа и публикуването на находките.

Въпреки продължаващия дебат дали църквата наистина е мястото на смъртта и погребението на Исус, археолозите подчертават, че целта им не е да разрешат този религиозен спор. Вместо това тяхната работа е насочена към разкриване на историята на поклонниците, които са посещавали църквата през цялата история.

„Независимо дали някой вярва или не в историческата реалност на Гроба Господен, фактът, че поколения хора са го правили, е съвсем реален“, обяснява Стасола. „Историята на това място е историята на Йерусалим и поне от определен момент нататък е история на поклонението на Исус Христос“.

 
 
Коментарите са изключени за Исус е погребан близо до градина – и археолозите в Йерусалим току-що я откриха

Повече информация Виж всички