История на Арсиноя IV: Сестрата на Клеопатра, която самата тя уби

| от |

Арсиноя IV е най-малката сестра на египетската царица Клеопатра – и става трагична жертва на този факт.

По време на Александрийската война, когато е едва тийнейджърка, тя се опитва да оглави бунт срещу Клеопатра, която е сключила съюз с Юлий Цезар, за да заеме трона ѝ.

Но бунтът е неуспешен и Арсиноя е изпратена в Рим като политически затворник. Въпреки че първоначално избягва екзекуцията и ѝ е позволено да стане жрица в храма на Артемида в Ефес, тя няма да остане в безопасност дълго. Клеопатра е толкова притеснена, че Арсиноя ще се опита отново, че организирала убийството на собствената си сестра през 41 г. пр. н. е.

Ето цялата история.

Ранният живот на Арсиноя IV

Семейното дърво на египетските владетели от династията на Птолемеите е сложно. Цар Птолемей XII има сред децата си поне три царици и двама царе. Във фамилията обаче явно имат лошия навик да се екзекутират един друг. (Всъщност се смята, че Клеопатра е замесена не само в смъртта на Арсиноя, но и на поне двама от другите – Птолемей XIII и Птолемей XIV.)

Арсиноя IV, най-малката дъщеря в семейството, която формално може да е била дори полусестра на Клеопатра, никога не е трябвало да стига до трона. Но всичко се променя, след като се опитва да оглави бунт срещу сестра си Клеопатра, за да поеме контрола над Египет.

Клеопатра на кораб. // Wikimedia Commons

Тъй като Арсиноя IV била най-младата от момичетата, родена някъде през 60-те години пр.н.е., тя е до голяма степен без значение в очите на повечето египтяни. Освен това имала и братя, които често са предпочитани за трона, дори и да е била по-възрастна от тях. Но както други царски дъщери, Арсиноя имала възможност да изучава теми като политика и философия, а нейният наставник, евнух на име Ганимед, бил и неин законен настойник.

През 58 г. пр. н. е. най-голямата дъщеря в семейството, Береника IV, краде трона на баща им Птолемей XII, като изпраща в изгнание заедно с него и някои от братята и сестрите си, включително Клеопатра и Арсиноя. Това отвежда сестрите в Рим, където Птолемей XII убеждава Юлий Цезар да му помогнат да си върне трона.

Две години по-късно, през 56 г. пр.н.е., той се връща в Египет, екзекутира дъщеря си и назначава младата Клеопатра за свой съуправител.

Но когато умира, в Египет скоро настъпват сътресения, а последвалият хаос едва не изпраща Арсиноя IV на трона.

Съперничество

Историческите сведения до голяма степен премълчават за отношенията между Клеопатра и Арсиноя IV, когато са били малки. Но след като Клеопатра става кралица, е ясно, че отношенията им са се влошили.

Клеопатра е на около 18 години, когато баща ѝ умира, и тогава управлението на Египет е оставено на нея и 10-годишния ѝ брат Птолемей XIII. Царските съветници, които не я харесват, скоро притискат младото момче да изгони сестра си. Изглежда, че някои от съветниците искат да заменят Клеопатра с Арсиноя, която е по-млада и може би по-лесна за манипулиране.

Клеопатра обаче я взема със себе си в изгнание. Някои смятат, че първоначално тя гледа на сестра си като на съюзник, но според други се отнася към нея като към заложник.

Следвайки наръчника на баща си, Клеопатра се обръща към Рим за помощ да си върне царството. И Юлий Цезар се оказва готов партньор (както в политическо, така и в романтично отношение).

Двете сестри скоро са посрещнати обратно в Александрия с негова помощ. Но той, притеснен за собственото си положение в Египет, настоява всички възможни наследници на Птолемеите да останат в двореца, където въоръжената охрана следи особено внимателно Клеопатра и Арсиное.

Възходът на римската власт в страната предизвиква бунтове сред местното население и през 48 г. пр.н.е. египетските бунтовници притискат Цезар да се оттегли в Кипър. Когато египтяните настъпват към Александрия, за да си върнат столицата от римляните, Арсиноя бяга със своя възпитател и настойник Ганимед.

Тъй като тя е единствената наследница на Птолемеите, която очевидно е извън контрола на Цезар, египтяните се сплотяват на нейна страна и в крайна сметка я обявяват за своя царица. Така за известно време изглежда, че Арсиноя поема контрола над Египет – но Цезар надхитрява египтяните, като освобождава младия Птолемей XIII с надеждата, че конкурентен мъжки наследник ще унищожи позициите ѝ.

И се оказва прав. Скоро египетските войници се обръщат срещу Арсиноя, а настъпилият хаос дава на Цезар достатъчно време да изпрати подкрепления и да потуши въстанието. След като нещата притихват и Птолемей XIII умира, по-късно Клеопатра става едноличен владетел на Египет. Междувременно Арсиноя е военнопленник.

Затвор и жестоко убийство

Юлий Цезар не се интересува, че Арсиноя е леля на Цезарион, първия син на Клеопатра. Цезар гледал на Арсиноя като на човек, който е повел неуспешен бунт – и като на един от многото пленени владетели, които доказват колко могъщ е Рим.

Той се завръща в Рим триумфално през 46 г. пр.н.е., като отпразнува завладяването на Египет, Галия, Понт и други региони с огромен парад. А Арсиноя IV е принудена да марширува по улиците на Рим, увита в златни вериги – една от малкото жени владетели, подложени на такова унижение.

Ганимед е екзекутиран, но момичето е пощадено след триумфа. В края на краищата по-нататъшното унижение на Египет и династията на Птолемеите би могло да дестабилизира властта на Цезар.

След това на Арсиноя е разрешено да стане жрица на храма на Артемида в Ефес – длъжност, която има за цел да ѝ попречи да претендира за египетския престол. Въпреки това някои критици на Клеопатра шепнат, че сестра ѝ би била по-добра царица, което поражда слухове, че тя може и да се върне на власт.

Междувременно убийството на Юлий Цезар през 44 г. пр.н.е. потопява Рим в гражданска война и дестабилизирало управлението на Клеопатра. Тя бързо се съюзява с един от наследниците му, Марк Антоний, и в крайна сметка притиска новия си политически и романтичен съюзник да премахне заплахата за нейното управление: Арсиноя.

Храмът на Артемида. // Фердинанд Кнаб/Wikimedia Commons

Антоний, който искал да направи всичко, за да помогне на Клеопатра, се съгласил да изпрати убийци в храма на Артемида в Ефес, за да убият Арсиноя IV през 41 г. пр.н.е. Арсиноя е само на 20 години, когато загива, и тъй като е убита в храма, това се възприема като обида за боговете.

Антоний и Клеопатра запазват властта си години наред преди собствената си смърт. Тя изглежда винаги помни унижението, на което е била подложена сестра ѝ, когато е накарана да крачи по улиците на Рим. Затова, когато съперникът на Антоний – Октавиан, в крайна сметка ги побеждава и се готви да завземе целия контрол над Египет, Клеопатра се самоубива през 30 г. пр.н.е., вместо да се изправи пред същото като сестра си.

Сложното наследство на Арсиноя IV

През първите години от живота на Арсиноя IV съвременните автори рядко я споменават. Въпреки че е дъщеря на цар, първоначално тя е взета за незначителна. Така е, докато не става лице на бунта на Египет срещу римляните – а след това и символ на завладяването на Египет от Рим.

Тогава самото ѝ съществуване я превръща в заплаха за Клеопатра, която брутално организира убийството на сестра си, за да укрепи политическите си позиции.

Векове по-късно историците имат различни мнения за Арсиноя. Някои я смятат за предателка, защото се е разбунтувала срещу сестра си и се е опитала да отнеме трона ѝ. Тези, които симпатизират на действията на Клеопатра, често твърдят, че убийството на Арсиноя е било необходимо, за да се запази управлението.

Други обаче я смятат за жертва на тиранията на Клеопатра, особено като се има предвид младата възраст на Арсиноя по време на първоначалния ѝ бунт. Някои изтъкват, че Арсиноя вероятно е имала по-възрастни наставници, които са били решени да увеличат собствената си власт, и са я манипулирали в тази посока.

И тъй като Клеопатра заповядала на Антоний да убие Арсиноя, един автор дори сравнява убийството с това, че Клеопатра получава „жертва“ от своя любовник.

Фреска на Клеопатра // Wikimedia Commons

Друг въпрос, който продължава да предизвиква интерес, е къде е погребана птолемейската принцеса.

Подобно на много от другите чудеса на древния свят, храмът на Артемида в крайна сметка се срутва, но една гробница оцелява. Тя е издълбана от мрамор и съдържала череп. Когато през 1929 г. археолозите откриват черепа, мнозина се питат дали той не е част от останките на Арсиноя. Мистерията се задълбочава, когато десетилетия по-късно е намерена и останалата част от скелета.

Неотдавнашен анализ обаче показва, че скелетът не принадлежи на сестрата на Клеопатра, а на момче на възраст между 11 и 14 години, което вероятно е имало проблеми в развитието. И така, истинските останки на Арсиноя все още не са открити – а мястото на почивката ѝ остава загадка.

 
 
Коментарите са изключени за История на Арсиноя IV: Сестрата на Клеопатра, която самата тя уби

Повече информация Виж всички