Истинското семейство фон Трап и истинската история зад легендарния филм „Звукът на музиката“

| от |

„Звукът на музиката“ e любим на мнозина филм от 1965 г., който разказва историята на любяща гувернантка, груб вдовец и тяхното музикално семейство по време на възхода на нацистите. Но въпреки че филмът е художествена измислица, той е базиран на истинската история на семейство фон Трап.

Точно както във филма, семейството се състои от вдовец, голямото му потомство и монахиня на име Мария. Както във филма, те често пеят заедно, а когато Адолф Хитлер започва да печели власт в Европа, решава да напусне родната си Австрия и да замине за Съединените щати.

Но истинското семейство фон Трап настоява, че не са толкова подобни на техните двойници от екрана. И въпреки че филмът е базиран на живота им, истинската история се различава от „Звукът на музиката“ по много начини.

Джули Андрюс, която играе Мария

Как Мария Кучера се присъедини към истинското семейство Фон Трап

Както във филма, историята започва с това как жена на име Мария, чието истинско име е Мария Августа Кучера, се присъединява към семейството. Родена през 1905 г., истинската жена израства в светско семейство, но се запалва по религията, след като случайно присъства на служба на Цветница.

Така Мария напуска Държавния учителски колеж за прогресивно образование във Виена и постъпва в бенедиктинското абатство Нонберг в Залцбург с намерението да стане монахиня. Но там, както в „Звукът на музиката“, Мария става „проблем“, който монахините се мъчат да „разрешат“.

„Бях ужасна, най-лошото, което можете да си представите“, спомня си Мария през 1980 г. Не само, че липсата на чист въздух и физически упражнения я разболяват, но тя си спомня как чупи посуда, обажда се, когато не трябва, тича през двора, плъзга се по парапетите на стълбищата, подсвирква си григориански песнопения и се катери на покрива на манастира.

Когато герой от Първата световна война на име барон Георг фон Трап се обръща към монахините с надеждата да намери учител за болната си дъщеря, също на име Мария, сестрите бързо решават да му предоставят своята пакостница.

„Монахините ме избраха единодушно.“

Кристофър Плъмър, който играе Георг фон Трап

Както в „Звукът“, Георг е вдовец със 7 деца. Но семейството оспорва грубия му образ във филма; в реалния живот той всъщност е сърдечен човек, който насърчава децата си да пеят.

По същия начин Мария в реалния живот не е толкова уравновесена като героинята си. Според Националния архив, малката Мария си спомня за нея като жена с „ужасен нрав… във всеки следващ момент човек не знаеше какво го чака. Не бяхме свикнали с такова нещо. Но приемахме тези моменти като гръмотевична буря, която ще отмине, защото в следващия момент тя можеше да бъде много мила.“

Както във филма, Мария и Георг се влюбват и женят. Но съпругата заявява, че любовта й към мъжа й, който е с 25 години по-възрастен от нея, е свързана повече с децата му, отколкото с него. Тя обяснява, че се е съгласила да се омъжи, защото той я моли да стане „втора майка“ на децата му.

„Бог трябва да го е накарал да се изрази по този начин“, казва тя, „защото ако ме беше помолил само да се омъжа за него, може би нямаше да кажа „да“. И добавя: „Аз наистина не бях влюбена… Обичах децата, така че по някакъв начин всъщност се омъжих за децата… и чрез тях се научих да го обичам повече, отколкото някога съм обичала преди или след това.“

За разлика от филма, те се женят през 1927 г., около десетилетие преди нацистите да анексират Австрия. Семейство фон Трап също не е толкова богато, колкото в лентата, тъй като Георг губи по-голямата част от богатството си по време на Голямата депресия през 30-те години на миналия век. И въпреки че във филма са представени само седемте му деца – с различни имена и често различен пол – той и Мария всъщност имат още три.

Филмът обаче улавя много точно реакцията на семейството към възхода на нацистите.

Фон Трап и възходът на Адолф Хитлер

Семейство фон Трап научава, че нацистка Германия е анексирала Австрия през март 1938 г. приблизително по същото време, когато празнуват рождения ден на едно от децата.

По това време семейството вече е музикална сензация. Певците от семейство Трап, както са известни, постигат славата си с концерти из цяла Европа и дори печелят първо място на музикалния фестивал в Залцбург през 1936 г. (точно както става и във филма). Но възходът на нацистите променя всичко.

Малко след превземането на Австрия от Германия едно от децата, Лорли, е наказано дисциплинарно като нейният учител казва на Мария, че малката е отказала да вдигне ръка в поздрава „Хайл Хитлер“ и е отказала да изпее германския национален химн, заявявайки пред целия клас, че Георг й е казал, че „ще сипе смляно стъкло в чая си или ще завърши живота си в купчина тор, преди да изпее тази песен“. Учителят ги заплашва, че ще ги докладва на новите нацистки органи, ако това се повтори.

Въпреки опасността семейството устоява на дългата ръка на нацистите. Георг отказва да излезе от пенсия, за да управлява подводница, а цялото семейството отказва поканата да пее на рождения ден на Адолф.

Георг събира децата, за да обсъдят напускането на страната, и пред тях отбелязва, че те ще се откажат от своите „материални блага“, но ще запазят своята „вяра и чест“.

The Sound of Music Christopher Plummer and Julie Andrews

Кристофър и Джули в ролите си

Австрия след анексирането

„Затова да се махаме оттук възможно най-скоро“, казва Георг. „Не можеш да кажеш „не“ на Хитлер три пъти.“

В „Звукът на музиката“ семейството предприема дръзко бягство, пренасяйки куфарите и инструментите си през Алпите. Реалността обаче – въпреки че си тръгват 1 ден преди Австрия да затвори границите си – е много по-малко драматична.

„Казахме на хората, че отиваме в Америка, за да пеем“, казва малката Мария. „И не се изкачвахме през планини с всичките си тежки куфари и инструменти. Тръгнахме с влак, без да крием нищо.“

Мащехата й излага нещата по-кратко, като отбелязва в интервю, че пресичането на Алпите би ги отвело направо в нацистка Германия… „В Холивуд не знаят ли география?“ пита иронично тя през 1967 г. „Залцбург не граничи с Швейцария!“

Семейството стигна благополучно до Съединените щати, където Мария скоро решава да сподели историята им със света.

След бягството си, семейство фон Трап продължава да обикаля и в крайна сметка се установява в Стоу, Върмонт, където ръководи музикален лагер и хижа. Георг умира през 1947 г., а Мария описва преживяванията на семейството в книгата си от 1949 г. „Историята на Певците от семейство Трап“.

В крайна сметка тя продава правата на немски продуценти, които снимат по историята „Die Trapp-Familie“ от 1956 г. и „Die Trapp-Familie in Amerika“ от 1958 г. Малко след излизането на немските филми, „The Sound of Music“ прави премиера като пиеса, след което е адаптиран като филм.

Семейство фон Трап не печели много пари от филма и съсредоточава по-голямата част от вниманието си върху управлението на семейната хижа Трап в Стоу. Но все пак те изразяват негодувание към някои творчески свободи на продуцентите, включително изобразяването на Георг като суров и студен баща.

„Звукът на музиката“ опрости всичко“, казва Йоханес фон Трап през 1998 г. „Мисля, че може би реалността е едновременно по-малко бляскава, но и по-интересна от измислицата.“

Мащехата му, Мария, разбира защо тяхната история има такова въздействие. Тя я вижда като приказка за едно сплотено семейство, което следва волята на Бог и преодолява криза. „Винаги съм казвала на децата си: „Намерете волята на Бог и я изпълнете“, дори в малките неща. Животът ни се състои от това да живеем минута след минута. Някой ден ще дойде важна минута и трябва да сте подготвени.“

 
 
Коментарите са изключени за Истинското семейство фон Трап и истинската история зад легендарния филм „Звукът на музиката“

Повече информация Виж всички