Съкровището от Вилена: Ценности с извънземен произход

| от |

Части от „съкровището от Вийена“, намерено на Иберийския полуостров, изглежда произхождат от космоса, разкриват нови изследвания.

Открито за първи път през 1963 г., съкровището от Вилена представлява набор от 66 предмета, изработени предимно от злато и сребро. Съкровището – гривни, различни съдове, бутилки и други – е значителна находка, която датира от европейската бронзова епоха и представлява една от най-ценните от този район и време.

Но по-точното му датиране се оказва донякъде проблематично поради наличието на един метал.

„Откриването на друго съкровище – в Кабесо Редондо, археологически обект във Вилена, Испания – също през 1963 г., с някои златни изделия, свързани с тези от Вилена, предполага датиране и на двете в рамките на късната бронзова епоха (1400-1200 пр. Хр.)“, обяснява екипът в своето изследване.

„Ябълката на раздора, която принуждава някои изследователи да променят хронологията на доста по-късен бронз, е наличието в съкровището от Вилена на два железни предмета: малка куха полусфера, покрита с ажурен златен лист, за която се предполага, че е край на скиптър или команден жезъл, или като дръжка на меч, и отворена гривна.“

Тези предмети объркват именно защото са изработени от желязо, което не се вписва добре, тъй като желязната епоха започва по-късно, през 9 век пр. н. е. Това кара някои археолози да датират съкровището към този по-късен етап.

Гривната от желязо. (Municipal Archaeological Museum of Villena, CC by 4.0)

Съществува обаче и друга възможност: желязото в предметите да е дошло от метеорит, а не от земята. Установено е, че други предмети от древното минало, включително кинжалът на Тутанкамон, са били изработени от желязо, доставено на планетата ни тъкмо по такъв космически начин.

Инвазивните техники за определяне дали металът е метеоритен са изключени, но екипът все пак успява да направи анализ с помощта на масспектрометрия.

„Резултатите от анализите, проведени върху представените тук железни парчета от съкровището от Вилена, показват с голяма вероятност, че те са предмети, изработени от метеоритно желязо„, обяснява екипът. „Възможно е капачката да е направена от метеоритно желязо, със съдържание на никел от 5,5 %, сравнимо с глобалния състав на метеорита Мундрабила (1911, Западна Австралия, 24 т.), анализиран преди години в лабораторията във Фрайбург.“

Mundrabilla meteorite, Western Australia Museum

Мундрабила

Първоначално изглеждаше, че гривната съдържа по-малко никел – около 2,8 %, но следващите тестове показаха малко по-високо съдържание. За да се каже със сигурност, че металът идва от извънземен източник, ще е необходим допълнителен анализ на проби, евентуално от по-дълбоко разположени артефакти, или по-скъпи тестове. Въпреки това, ако разгледаме археологическия и историческия контекст, както и химическия анализ, изглежда вероятно металът да е дошъл от метеорит.

„Наличните данни сочат, че шлемът и гривната от съкровището биха били първите две части, които могат да се припишат на метеоритно желязо на Иберийския полуостров, което е съвместимо с хронологията на късната бронзова епоха, преди началото на широко разпространеното земно производство на желязо“, пише екипът в заключението си. „Хронологията на изоставянето на Кабесо Редондо се поставя във времето преди 1200 пр. Хр.“

 
 
Коментарите са изключени за Съкровището от Вилена: Ценности с извънземен произход

Повече информация Виж всички