Перуански музей използва древни еротични скулптури, за да научи мъжете как да се преглеждат за рак на тестисите

| от |

Музеят Ларко в Перу може да се похвали с една от най-добрите колекции от предколумбови скулптури от културата Мочика в света – и повечето от тях са много сексуално откровени. Но вместо да ги държи затворени из хранилищата, музеят наскоро започна да използва древните произведения на изкуството за насърчаване на мъжкото здраве.

Според Ройтерс изложбата, наречена „Докоснете гениталиите на Мочика“, стартира на 25 февруари 2022 г. и позволява на мъжете да докосват скулптурите, които са на повече от 1000 години.

Посетителите разглеждат стотици експонати; огромно разнообразие от скулптури в сексуален контекст, които изобразяват редица еротични действия и сексуална анатомия. И тази глинена керамика съвсем разбираемо оставя някои от тях видимо изчервени.

Музеят също така насърчава посетителите и да ги докосват, за да се научат как да забелязват рака на тестисите.

„Целта е да се доближим до познанията на нашите предци за човешкото тяло, изразени чрез тези керамични фигури, които наричаме „еротични уакоси“, казва директорът на музея Ларко Ула Холмквист.

Изложбата идва след обявяването на изключително притеснителни данни относно достъпа до здравни грижи в Перу по време на глобалната пандемия от COVID-19. Когато средните годишни 8700 диагнози рак при мъжете в страната надхвърлят 10 000 през 2021 г., здравните служители започват да се притесняват.

Музеят си партнира с Лигата срещу рака, частна компания, която съобщава, че 45% от тези диагностицирани случаи са твърде напреднали, за да бъдат излекувани.

„Навременното откриване на рак на външните гениталии при мъжете – както на пениса, така и на тестисите – е много ниско“, казва Жизел Грило от Лигата срещу рака. „Мнозина не знаят как да изследват гениталиите си и какво е палпиране (опипване). С тази инициатива ние искаме да започнем да поставяме диагнози по-рано.“

На мъжете е казано да опипват скулптурите за неравности, гладки или грапави петна и други аномалии, за да се научат как сами да се изследват правилно.

Лигата използва произведения на изкуството от културата Моче, за да популяризира самоследенето, но също така публикува и инструкции онлайн.

Културата Моче процъфтява в Северно Перу от около 150 г. н. е. до края на 8 век и установява столицата си близо до днешния град Моче в провинцията Трухильо. Понеже селското стопанство е основна прехрана, цивилизацията изгражда впечатляваща напоителна мрежа, за да подхранва своите култури.

Може би най-впечатляващо обаче е тяхното изкуство, което е предимно еротично.

Културата изобразява всякакви дейности в своите цветни стенописи и ръчно изработена керамика. От лов и риболов до война и човешки жертвоприношения, техните иконографии отразяват техните интереси. Въпреки това въпросните „huacos“, предколумбов термин за ръчно изработена керамика, се фокусирани върху най-вече секса.

Както списанието American Anthropologist публикува, проучване от 2004 г. отбелязва, че най-малко 500 huacos са на сексуална тематика. Любопитното е, че повечето от тях изобразяват хетеросексуален анален секс и рядко показват вагинално проникване.

Учените вярват, че сексът за Моче символизира циркулацията и притока и почита техните успешни техники за напояване, основата на тяхното земеделско общество. Историците също така твърдят, че загубата на течности от човешкото тяло представлява изчезването на водата от земите. Изкуството на мочика наистина показва умиращи войни, кървящи от носа, или хора, чиито очи са изтръгнати от хищници – и сега привлича вниманието на служителите за превенция на рака 1300 години по-късно.

Хосе Медина, уролог от Лигата срещу рака, също иска да „призове населението да се подлага на годишни медицински прегледи, за да има навременна диагноза“. Той казва, че самодиагностиката е само първата стъпка, която ще увеличи ранното откриване и се надява, че новото партньорство с музея ще повиши осведомеността чрез своята иновативност.

 
 
Коментарите са изключени за Перуански музей използва древни еротични скулптури, за да научи мъжете как да се преглеждат за рак на тестисите

Повече информация Виж всички