Всички ние сме на конвейера, наречен живот, и все повече се приближаваме към датата на изтичане на срока ни на годност. Но какво ще се случи, когато края стигнем до края, може само да се гадае. Въпреки това през последните няколко години изследователите получиха някои интересни сведения за това какво се случва в мозъка, когато поемаме последния си дъх, което ни дава възможност да надникнем в така екзотичното и мистериозно преживяване.
Например през февруари 2022 г. учени случайно записват мозъчната активност на 87-годишен мъж, докато той умира след сърдечен удар. Преди този фатален момент пациентът е бил снабден с устройство, което непрекъснато е наблюдавало мозъчните му вълни като част от лечението на епилепсията му, но записите от електроенцефалографията (ЕЕГ) от момента на смъртта му са позволили на изследователите да получат неочаквана информация за това какво се случва, когато прекрачим прага на смъртта.
Удивително, но графията показва, че точно в момента, в който сърцето спира да бие се появяват моделите на мозъчна активност, свързани със сънуването и извикването на спомени, като продължават известно време след края. Въпреки че е невъзможно да се направят категорични изводи от тази информация, мозъчната активност, свързана с извличането на спомени, може да показва, че когато умрем, животът ни наистина минава пред очите ни.
Тази възможност се подсилва допълнително от резултатите от последвало проучване, включващо четирима пациенти с инфаркт, починали в отделението за невроинтензивни грижи (ОНГ) в Мичиган Медисин, Мичигански университет. Наблюдавайки невронната активност на пациентите, докато те умират, изследователите наблюдавали експлозия на активност в така наречената „гореща зона“ на мозъка, която се намира в пресечната точка на темпоралния, париеталния и тилния лоб и е свързана както със сънуването, така и със съзнателната мисъл.
За да разберат обаче как тази мозъчна активност се превръща в реални преживявания, изследователите трябва да разговарят с хора, които са починали и са се върнали към живота. Като част от текущ проект, който разглежда преживяванията на пациенти, които са изпаднали в безсъзнание, преди да бъдат реанимирани, учените наскоро публикуваха прозрения от серия интервюта, проведени в множество болници в САЩ и Великобритания.
Публикувайки част от данните си още през 2019 г., авторите разкриват, че 86% от участниците в изследването казват, че са видели ярка светлина, а 54% са преживели отново основните събития в живота си, което потвърждава две от най-разпространените клишета, свързани с умирането.
Като цяло преживяването на смъртта е описано като приятно и възвисяващо, като 95% от анкетираните твърдят, че са почувствали радост и покой, когато са напуснали тялото си, а същият процент заявяват, че събитието ги е променило по положителен начин.
Представяйки по-подробни резултати по-рано тази година, изследователите разкриват, че много от пациентите всъщност са били наясно с медицинските процедури, които са били извършвани, докато са били подложени на изкуствено дишане, въпреки че очевидно са били в кома. Освен това повече от 1/5 от тях са имали нещо, което авторите наричат „трансцендентно преживяване на смъртта“, което ще рече, че отпътуването и завръщането им са им позволили да преоценят и преформулират историята на живота си, своята идентичност и цели.
Въпреки тези прозрения, смъртта остава неясна тема, която все още не намира детайлно научно обяснение. Например не е ясно как или защо мозъкът реагира на собственото си унищожение, като генерира такива преживявания.
Една от теориите – макар и до голяма степен спекулативна и недоказана – е, че той освобождава силното психеделично съединение ДМТ, когато умираме, в опит да запази невроните живи при липсата на кислород. Ако това е вярно, то може да обясни някои от духовните прозрения, получавани в момента на смъртта, въпреки че са необходими повече изследвания, преди подобни твърдения да бъдат оправдани.
Засега не можем да кажем със сигурност какво се случва, когато умрем. Не се притеснявайте обаче, все някога всички ще разберем…