Какъв е любовният ви език и защо той може да не е толкова важен всъщност

| от |

Какъв е любовния ви език? Особено докоснати ли сте от думи на похвала? А може би цените времето, прекарано с партньора ви, или физическия допир, или пък подаръците. Какъвто и да е, той има една обща черта с останалите: според ново проучване нито един от тях не е подкрепен от емпирични изследвания.

Понятието „любовен език“ е все по-популярно в обществото, особено онлайн. Концепцията е въведена за първи път от Гари Чапман през 1992 г., когато той публикува влиятелната си книга „5-те любовни езика: Тайната на дългата любов“. В нея той обяснява, че съществуват пет уникални категории, свързани с общуването в любовта. Разработването на тези категории се основава на опита му в брачното консултиране и лингвистиката.

Оттогава книгата на Чапман е преведена на 50 езика и е продадена в над 20 милиона екземпляра по целия свят.

Идеята се е разпространила надлъж и нашир; едно обикновено търсене в Google ще ви предложи множество страници със съвети, таблици и тестове, които не само ще ви помогнат да определите собствения си език, но и ще ви предложат съвети как да го комуникирате на партньора си. Съществуват дори правителствени инициативи, повлияни от принципите на Чапман, включително програма за обучение и консултиране на взаимоотношенията на стойност 20 милиона долара, подкрепена от австралийското правителство.

Но макар идеята да е симпатична, дали е и точна? Както при всички популярни психологически идеи, които се опитват да компресират сложното социално поведение в лесно смилаеми и разпознаваеми категории, и тук има скептици. И сега ново проучване хвърля малко студена вода върху тази идея, като открива много малко емпирични данни в нейна подкрепа.

„Макар че емпиричните изследвания на езиците на любовта са ограничени“, пишат авторите, „съществуващите разработки не дават силна подкрепа за валидността на основните допускания на теорията.“

На първо място, противно на преобладаващата идея, че всички ние имаме своя специфична форма на изразяване на любовта, нашия „първичен любовен език“, изследванията постоянно показват, че „хората са склонни да одобряват всичките пет любовни езика като стойностни начини да изразяват любов и да получават любов“.

Това е малък удар върху един от основните принципи на системата. Ако хората всъщност нямат предпочитания към определен език, тогава всичко, върху което е изградена тя, започва да се поразклаща.

Второто предположение – че съществуват само пет езика – изглежда също толкова колебливо. Според прегледа на съществуващата литература, направен от изследователя, има още начини за изразяване на любов, включително подкрепа на личностното израстване и автономността на партньора. Освен това включването на партньорите в по-широките социални мрежи и разработването на стратегии за управление на конфликти също са от ключово значение.

Накрая, третото базово предположение на Чапман – че двойките, които „говорят“ на един и същ език на любовта – имат по-качествена връзка, също не е подкрепено с никакви значими доказателства. При проверката дали двойките, които споделят един и същ език (в сравнение с тези, които не го споделят), твърдят, че са по-удовлетворени от отношенията си, резултатите не бяха емпирично значими. Напротив, изглежда, че получаването на каквато и да е форма на любов е свързано с по-голямо удовлетворение от връзката.

В отговор на проучването Чапман заяви, че успехът на книгата му говори сам за себе си: „Мисля, че фактът, че толкова много милиони хора са прочели книгата, че толкова много хора са я намерили за полезна в техните взаимоотношения, ме убеждава, че тя може да има огромно положително въздействие върху брака.“

Как може над 20 милиона души да грешат? Ами това няма да е първият случай в историята, когато голям брой хора вярват и одобряват нещо, което няма особена връзка с реалността.

Любовта като диета?

И така, как изследователите ни препоръчват да мислим за нашите любовни прояви и взаимоотношения? Те препоръчват да гледаме на взаимоотношенията като на балансирана диета:

„Предлагаме алтернативна метафора, която според нас отразява по-точно голям брой емпирични изследвания на взаимоотношенията: Любовта не прилича на език, който трябва да се научи да се говори, а може да се възприеме по-точно като балансирана диета, в която хората се нуждаят от пълния набор от основни хранителни вещества, за да култивират трайна любов.“

Те обясняват, че както се нуждаем от разнообразна диета, която осигурява всички ключови хранителни съставки, като въглехидрати, протеини, мазнини, витамини и минерали – така е и с любовният ни живот.

„Въпреки че хората може да са в състояние да поддържат успешно своите взаимоотношения, дори и да им липсва определена съставка (напр, физически допир при връзки от разстояние), най-добрите връзки ще бъдат тези, в които партньорите прекарват време заедно, изразяват признателност един към друг, показват обич, помагат си и се подкрепят взаимно и се карат да се чувстват специални, наред с други поведения (напр. подкрепа за лични цели и автономност), които не са обхванати от петте езика на любовта на Чапман.“

 
 
Коментарите са изключени за Какъв е любовният ви език и защо той може да не е толкова важен всъщност

Повече информация Виж всички