Ананас на пицата: Kакво казва науката за най-скандалното блюдо в интернет

| от chr.bg |

Нищо не може да подпали чата така, както въпросът хубаво ли е пица с ананас. За щастие има специална област от химията, която се занимава с вкуса. Тя се фокусира върху всички химикали в храната, които се откриват от рецепторите в устата, така че да можем да усетим петте основни вкуса: сладост, соленост, киселост, горчивина и умами (пикантност). Има и професионалисти по миризмите, които могат да идентифицират нотките на храните чрез миризмата им, като в едно проучване от 2019 г. са дефинирани плодови, винени, ванилови, растителни, бобови, сладки и кисели нотки, които могат да бъдат следвани като рецепта за производство на синтетични ароматизатори.

АРГУМЕНТИ ЗА

Сладко + Солено = Хубаво

Сладостта и тръпчивостта на истинския ананас до голяма степен идват от лимонената киселина, съчетана с плодови естери, плюс ванилин и евгенал (които имат вкус на ванилия и карамфил), и кислородсъдържащи въглеродни пръстени, които придават карамелени и шери нотки. Какво казват всички тези нотки и съединения за аргумента на ананаса върху пицата? Те биха могли да са в основата на това защо някои хора смятат, че така се засилват по-солените и пикантни вкусове на пицата.

„Когато говорим за съчетаване на храни, става дума или за съчетаване на продъкти, които подсилват вкусовете един на друг, или, които си контрастират един на друг“, казва химикът Тери Мисъл от FONA International. „Например, когато сложите чесън върху пържола, имате много серни съединения и захари, които подсилват пържолата, но можете да усетите и контраста, иначе не бихте могли да разберете, че е там. Ананасът върху пицата прави и двете неща – подсилва и контрастира с – различни компоненти на пицата.“

Витаминки

Казват, че разнообразното хранене е най-добрият начин да си набавим всичко необходимо от храната, вместо от хранителните добавки. Така една пица може да ни бъде от полза по няколко параграфа като се има предвид, че тя съдържа редица зеленчуци, месо и хляб. Ананасът само добавя към тази хранителност.

Като плод той е богат източник на витамини, минерали, диетични фибри и биоактивни съединения, които могат да имат противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, както и да допринасят за добрата функция на нервната система и редовното посещение на тоалетната.

Прогрес!

Проф. д-р Джим Ал-Халили твърди, че истинският научен метод рядко върви по права линия. Да сгрешиш, както каза той, е част от цялата работа и често най-опитните учени са тези, които са готови да задават „най-глупавите въпроси“ и в резултат на това да признаят грешките си. Как можем да върпвим напред, ако не сме готови да екпериментираме с пицата?

Както казва Айзък Азимов: „Най-вълнуващата фраза, която се чува в науката, не е „Еврика“, а „Това е странно…“.

АРГУМЕНТИ ПРОТИВ

Ананасът предизвиква кървене

Знаем, че звучи малко драматично, но ни чуйте: ананасът съдържа ензим, наречен бромелаин, който се използва за омекотяване на твърди парчета месо, защото може да разгражда протеини. За съжаление това включва и тези, които се намират в устата ни. Така при някои хора силните ензими на плода предизвикват само леко изтръпване или парене, но има шепа клетници, на които има се появява кървене на езика, венците и бузите.

Въпреки това перфектната пица трябва да бъде приготвена при температура около 230°C в домашната ви фурна (според физиката), което е удобно над 70-те, необходими за инхибиране на бромелаина. Тогава обаче се сблъскваме с друг възможен недостатък на ананаса.

Захар

Когато нагряваме плодовете, те преминават през процес, наречен карамелизация. Според Science Of Cooking това е вид неензимна реакция на покафеняване, при която захарта се окислява, като се освобождават летливи химикали, които придават карамелен вкус.

Въпреки че вкусът може да е по-богат и силен, карамелизирането само по себе си всъщност не увеличава общото съдържание на захар при готвене с пресен ананас. Това обаче може да не е така, ако използвате парченца ананас в сироп от консерва, имайте предвид.

Какво пък разбират експертите…

Историята на пицата се простира на длъж и шир. Плоски хлябове с гарнитури са се приготвяли още от древните египтяни, но за родно място на съвременната пица се смята Неапол, Италия, с класики като „Маргарита“, „Маринара“, „Капричоза“, „Романьола“ и „Пикантисима“. Неаполитанската пица се приготвя гореща, сервира се прясна и никога не съдържа ананас. Та изглежда, че италианците със сигурност ще ни пратят на лъвовете в Колизеума, ако ни сгащят да го слагаме.

 
 
Коментарите са изключени за Ананас на пицата: Kакво казва науката за най-скандалното блюдо в интернет

Повече информация Виж всички