Жичкаджия откри зашеметяващи фрески от 17 век във вила на 500 години

| от |

Когато миналата година електротехникът Давиде Ренцони е извикан във вила Фарнезина в Рим, за него това е просто обикновена рутинна проверка на някаква елинсталация. Но Ренцони забелязва малък люк в сводестия таван на вилата – зад който се крие откритието на живота му.

Над тавана се оказват запечатани три масивни фрески от XVII в., недокоснати от времето.

Фрески

Eдна от фреските, които открива във вила Фарнезина. // ©luigispina

Построена между 1506 и 1510 г. за папския банкер Агостино Чиджи, вила Фарнезина е зашеметяващо, иновативно архитектурно чудо за времето си. Разположена на брега на река Тибър, тя се отличава с П-образен план – значително по-различен от стандартният ренесансов градски дворец. Замислен е като просторен летен павилион, а Чиджи поръчва на няколко художници да създадат фрески за сградата.

Най-известните творци, които получават поръчката, са Рафаел, Себастиано дел Пиомбо, Джулио Романо и Ил Содома. Но банкерът не е единственият меценат, поръчвал произведения за вилата, макар че това се установява едва наскоро.

Стенопис, нарисуван от италианския художник Рафаел. // Wikimedia Commons

Както съобщава Euro News, когато електротехникът Давиде Ренцони e помолен да провери някои кабели във вилата, той открива люка в тавана. От другата страна го посрещат великолепни фрески, запазени през вековете благодарение на това, че са били изолирани така.

„Първото нещо, което видях, беше пейзажът и един “putto“ (херувим). След това видях, че има още една вратичка, отидох да взема лампа, за да виждам по-добре, и когато я включих, се появи това чудо, тези фрески“, спомня си майсторът. „Първото ми чувство, тъй като не съм специалист в тази област и никога преди не бях преживявал подобно нещо, беше изумление, огромно изумление.“

Ренцони не е сам в изумлението си. Той бързо се свързва с куратора на Вила Фарнезина, Вирджиния Лапента, която споделя вълнението му.

Детайл от една от фреските, открити във вилата. // LaVanguardia/YouTube

„Изненадата, както можете да си представите, беше съпроводена с големи емоции, включително и поради факта, че Академията дей Линчеи сега извършва многобройни проучвания и изследователски проекти във вилара чрез изследователски център за културно наследство“, казва Лапента.

Фреските са били покрити, когато към вилата е добавен сводестият таван през XIX век, и оттогава са си останали така. По някаква причина знанието за тяхното съществуване е било изгубено за историята – но в резултат на това пък са в безупречно състояние.

Сега експертите ги анализират, за да научат повече за тяхната история и за художника им.

Анализ

Близък план на фигура на херувим, която е част от една от новооткритите фрески. // LaVanguardia/YouTube

Въз основа на настоящите проучвания на фреските експертите установяват, че те вероятно са създадени от италианския бароков художник Карло Марата и неговите ученици Джироламо Тропа и Франсоа Симоно. Около 1693 г. на Марата е възложено да реставрира „Купидон и Психея“ от Рафаел във Фарнезина, но изглежда, че художникът е решил да направи и някои свои собствени допълнения към сградата.

Разположена на брега на река Тибър в предградията на Рим, Фарнезина се издига вече 500 години. // Wikimedia Commons

Въпреки че откритието е направено миналата година, уредниците на вилата пазят находката в тайна досега, докато консерватори и изследователи работят по реставрацията и проучването на тези великолепни фрески, останали скрити в продължение на векове.

 
 
Коментарите са изключени за Жичкаджия откри зашеметяващи фрески от 17 век във вила на 500 години