От стари времена се смята, че творбите, криещи тайните знания на древните цивилизации, са имали евентуално извънземен произход.
На Запад тази мисъл бе изказана за първи път от мъдреца и пътешественик Аполоний Тиански. Той с очите си видял книгата, докарана в Индия от Венера, която от края на XVII век започват да я наричат „Строфите на Цзян” или Книгата Дзян. Както и следва за една проклета книга, тя донася много неприятности на Елена Блаватска, публикувала откъси от Строфите в своята Тайна Доктрина.
По време на пътешествие из Египет Блаватска се запознава с един магьосник от коптски произход, който й разказал за съществуването на една много опасна книга, пазена в един тибетски манастир. Книгата Дзян разкривала тайните на строежа и реда във Вселената. Тези знания тибетските мъдреци били получили непосредствено от планетата Венера: или от Висшия разум, или от местни пришълци.
Блаватска често пътешества – ту в Америка, ту в Индия – където по някакъв начин успява да получи тази проклета книга. И започва да получава заплахи: ако не върне „Строфите” я чакат големи неприятности. От не я се иска да унищожи всички записи, свързани с книгата, и никъде повече да не я споменава. Авторът на писмата я заплашва с болести, ако откаже да изпълни неговите изисквания. Блаватска не реагира на тези предупреждения и тежко се разболява. Едва след три години, благодарение на посещение на Индия, където й помагат местни лекари, тя се излекува. Но скоро се случва ново нещастие. През 1871 година Блаватска по време на пътешествие в Египет се на мира на бода на кораба „Евномия”. Корабът се взривява, практически всички пътници загиват, освен Блаватска, която оцелява по чудо.
Завърнала се в Лондон, Блаватска иска да предяви на публиката „Строфите на Цзян”, като се надява по този начин да се спаси от преследването. Но и време на мероприятието неизвестен се опитва да я убие, като казва, че бил управляван дистанционно. А когато тайнствената книга изчезва от сейфа, Блаватска разбира, че срещу нея се готви заговор.
След няколко десетилетия Блаватска успява да получи копие на книгата, написана на неизвестния й език сензар. Тя я превежда на английски и я публикува през 1915 година в „Hermetic Publishing Company” в Сан Диего. Учените подлагат на критика публикацията и организират компания по изобличаване на Блаватска. На реномето на писателката е нанесен непоправим удар, от който тя не се съвзема.
Изданието от 1915 година сега се намира в библиотеката на Конгреса във Вашингтон. Но загадката си е загадка: наистина ли в тази книга има тайни знания на индийските мъдреци, с помощта на които могат да се четат книги на разстояние, да се управлява движението на различни предмети и да се получи достъп до базата данни на световния разум, или това е сполучлива литературна мистификация?