Пловдив – европейска столица на културата 2019

| от |

Пловдив е българската номинация в конкурса за Европейска столица на културата 2019. Това заяви председателят на изборното жури Стийв Грийн, предаде репортер на БГНЕС.

Стийв Грийн заяви, че задачата на журито е била много трудна. И 4-те града-финалисти(София, Пловдив, Варна и Велико Търново) в България са работили в много тясно сътрудничество с избраните градове в Италия. Според него кметовете са успели да уловят въображението на гражданите.

Стефан Паскоа, представител на ЕК напомни, че конкурсът е започва по инициатива на ЕС през 1985 г. От тогава се разраства по размер и обхват, в момента представлява едно от най-престижните събития в ЕС. Тази инициатива се цени много от жителите на ЕС, тъй като дава възможност за по-добро културно разбиране между тях. Ако се управлява по добър начин Европейската столица на културата може да има голям принос за гражданите, каза той. Паскоа подчерта огромните усилия, които са положили в последните години градовете-финалисти в конкурса. През 2019 г. България ще има европейска столица на културата, с която много ще се гордее, Европа също, заключи Паскоа.

Служебният министър на културата доц. д-р Мартин Иванов поздрави градовете, които са имали смелостта да се включат в надпреварата. Благодаря им, че дадоха пример за феър плей и се отнасяха с уважение към процедурата и един към друг, добави той. Иванов отчета работата и приноса по конкурса и на министрите на културата преди него.

Журито, което реши кой град-кандидат е подготвил най-добра програма за 2019 година, е съставено от 13 изявени международни и български експерти в областта на културата и в управлението на големи културни проекти. Според правилата 7 от членовете на журито са избрани от европейските институции, а останалите 6 са българи.

След събеседване с представителите на градовете-кандидати и въз основа на критериите за Европейска столица на културата, журито изготвя доклад относно всички кандидатури и препоръчва само един град за Европейска столица на културата 2019. Основните принципи при оценяването на предложената културна програма от градовете – кандидати са следните: тя да привлича гражданското участие, чуждестранните туристи, както и да стимулира европейското културно сътрудничество. Важно е също предложената програма да е устойчива, изпълнима и да стимулира дългосрочно културното и социално развитие на града.

В периода от 29 август до 2 септември 2014 г. делегатите, излъчени от международното жури, посетиха градовете-кандидати, за да се запознаят на място със свършената работа и подготовката на кандидатурите. На 29 август т.г. делегатите посетиха София, след това на 30 август бяха в Пловдив, на 1 септември – във Варна, а на 2 септември посетиха и Велико Търново.

В съответствие с установената процедура изборът на „Европейска столица на културата“ се осъществява чрез национален конкурс, който протича в два етапа: предварителен подбор и окончателен избор. До втория етап от конкурса достигнаха Варна, Велико Търново, Пловдив и София.

Тези градове финалисти инвестираха сериозен човешки и финансов ресурс в подготовката на своите проекти. На редовното заседание на Съвета на ЕС през м. май 2015 г. министрите на културата ще вземат и окончателното решение за определяне на българския град, който да носи титлата „Европейска столица на културата“ през 2019 г.

България и Италия са двете държави членки, които ще си поделят титлата „Европейска столица на културата“ през 2019 г. Окончателният подбор на град в Италия ще се състои през октомври, а официалното номиниране от страна на Съвета на министрите на ЕС се очаква да стане през май 2015 г, съобщиха от Европейската комисия.

Андрула Василиу, европейски комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта поздрави Пловдив за спечелването на конкурса. „Конкурсът беше тежък с 8 първоначални кандидати, от които бяха подбрани 4 финалисти. Убедена съм, че посетителите от Европа и целия свят ще могат не само да открият забележителностите на Пловдив, но и да оценят културното многообразие, история и ценности на нашия континент. Убедена съм, че титлата ще донесе на Пловдив и околностите му значителни дългосрочни културни, икономически и социални преимущества, както видяхме при предишните Европейски столици на културата“, заяви европейският комисар.

Европейските столици на културата през тази година са Юмеа (Швеция) и Рига (Латвия), през 2015 г. ще бъдат Монс (Белгия) и Пилзен (Чешка република). Вроцлав (Полша) и Доностия Сан Себастиан (Испания) са през 2016 г., Орхус (Дания) и Пафос (Кипър) през 2017 г. и Ла Валета (Малта) и Леуварден (Нидерландия) през 2018 г. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Пловдив – европейска столица на културата 2019