Намери писателския си глас през 2014 г.

| от |

Screenshot_2

Представяме ви няколко съвета затова как да станете (по-добър) писател през 2014 г. на Тео Паулин Нестор – автор на книгите за самопомощ „Writing Is My Drink: A Writer’s Story of Finding Her Voice Voice (and a Guide to How You Can Too)” и „How to Sleep Alone in a King-Size Bed: A Memoir of Starting Over”. Нейният текст е публикуван на лира.бг.

1. Оставете професионалното си „аз” в офиса. Една от причините, поради която тези, които искат да станат писатели, изпитват особени затруднения, е защото собственият глас и идентичност не изпъкват. Те са стъпкани от образователната система и от обществото. За да впечатлите читателите, трябва да пишете искрено. Намерете начин, който да покаже истинската ви същност, докато пишете. За мен лично, това е писането на лист хартия с химикалка, а не на компютър. Това ми позволява да експериментирам и да не се съобразявам с правила, освобождавайки гласа си и давайки свобода на най-съкровените си мисли.

2. Намери правилното племе. Още един важен трик, който включва четене. Много четене. Четете писателите, които наистина ви вълнуват, а не тези, които се предполага, че трябва да четете. Списъкът с литература, която вие използвате, ще бъде уникален по рода си и няма да прилича на този на никой друг. Това не бива да ви притеснява – именно така ще оформите собствения си глас на автор.

3. Чети, чети, чети. След като сте открили точните писатели за вас, изследвайте ги внимателно. Препрочитайте ги. Задавайте си въпроси. Търсете техните отговори. Използвайте комбинация от техните техники, за да изградите ваш собствен стил. Следвайте импулса на сърцето си. Това, което обичаме, ни насочва в посоката, в която желаем да поемем.

4. Пиши, пиши, пиши. Модерното общество иска резултатите не днес, а вчера. При писането обаче не става така. То изисква дълго чиракуване. Знайте, че това е занаят, който се учи трудно. Изискват се поне 10 години, за да усъвършенствате собствения си глас като писател. Ако обичате писането, това няма да ви уплаши. Поставете си дългосрочни цели и вероятността да се откажете и разочаровате е по-малка. И не странете от здравата работа.

5. Покажете точно това, което е особено и странно у вас. Не бягайте от собствената си уникалност. Добрите писатели използват характерните за тях качества, за да се отличат. Не е необходимо да бягате заедно с биковете като Хемингуей или да сте израснали в американския юг като Уилям Фокнър. Просто покажете на страницата кои сте и какво ви прави различни от всички останали.

 
 
Коментарите са изключени за Намери писателския си глас през 2014 г.