Източната порта – най-важният вход на Филипопол в древността

| от |

В северозападното подножие на Стария Пловдив, встрани от оживения център, са останките на Източната порта на Филипопол, разказва кореспондентът на БГНЕС от града под тепетата.

Тук е най-голямата улица в античния град – 13 метра платно, изградено от гладки големи камъни и тротоари с ширина 2.60 м. Те са стигали до стилобатите от двете страни – огромните каменни постаменти за колони, които са венчаели най-важния път на древния град – неговият вход към столицата на Византия Константинопол. След арката улицата завива леко надясно и е водела към мост на Марица, която е преминавала в подножието на хълма и е била огромна плавателна река.

Става дума за ІV век, към които се датират откритите и в момента старини. Строежът е започнал от през ІІ век, а останките, които виждаме днес, са спомен от последната реконструкция два века по-късно.

Археолог Елена Кесякова казва, че само в един малък терен са проучвани пластовете в дълбочина и находките са обнадеждаващи. Тя се надява някой ден работата тук да продължи.

Улицата с тротоарите, както я наричат учените, водеща до Източната порта, е разкрита при изкопни работи за стоматологична поликлиника през 70-те. Вместо поликлиника, тук се съживяват останките от улицата, доста добре запазени, както и съборените цели и на части колони с техните капители и арки. Личат казармените помещения, открити са данни за оживена търговия на това място.

През годините разкопките няколко пъти потъваха в бурени и плевели, понякога бяха дори скрити, но сега са в добро състояние и представляват наистина интересна гледка за туристите и за любителите на историята. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Източната порта – най-важният вход на Филипопол в древността