Бунтовниците веднага са обърнали внимание на древните артефакти: това е стабилен източник на доходи. Когато те са влезли в град Мосул в северната част на Ирак и са превзели провинция Ниневия в тяхно разпореждане са се оказали стотици места на регистрирани археологически разкопки.
Ето какво каза в интервю за МИА „Россия сегодня” („Русия днес”) Хамед Абдел Разак, известен иракски експерт по старини:
– Предметите на материалната древна култура в Мосул се оказаха между чука и наковалнята. От една страна е варварството и невежеството на бунтовниците, които грабят и разоряват исторически места и музеи, а от друга – алчността на международните контрабандисти.
Градовете Мосул и Ашур са уникални музеи под открито небе с международно значение и едва ли е уместно днес да се изчисляват щетите, нанесени от варварите върху културата на Ирак: много артефакти, които са на повече от две хиляди години, изобщо нямат цена.
Призивите на ЮНЕСКО към частните колекционери да върнат на държавата находките от древна Месопотамия най-малкото остават без отговор. В повечето западни страни не приеха закони за пресичане на незаконно присвояване на древни ценности от чужди страни. Хамед Абдел Разак припомня за това колко ценни артефакти са били изнесени от пределите на Ирак в дните на американската окупация на страната:
– Разбира се, организираха се международни кампании за връщане на ценностите на територията на Ирак. И нещо успяхме да намерим и върнем на държавата, но това са единици. Основна част от артефактите остава на международните контрабандни пазари.
Необходими са съвместните усилия на Интерпол и експертите по Междуречието. Засега от ИДИЛ не само крадат – те разкопават гробове, древни градове и селища, а властите на Турция и Йордания, по същество, си затварят очите за контрабандата на историческите ценности през границите им. Със сирийското историческо наследство джихадистите вече удариха кьоравото. Иракските ценности ги чака същата съдба.
Изповядвайки суровото салфитско тълкуване на исляма, джихадистите от ИД безпощадно унищожават и следите, както те смятат, на идолопоклонничеството: древните погребения, местата за поклонения, светилащата на предислямската епоха.
И не е ясно колко още древни паметници на историята и културата ще загинат от техните ръце.
Гласът на Русия