Хобит“ е един от най-важните романи за жанра фентъзи. Публикувана през 1937 г., книгата е предшественик на най-влиятелното произведение на автора Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“.
Този декември излиза третата и последна част на трилогията филми по произведението на режисьора Питър Джаксън. Представяме ви откъс от интервю на Толкин пред Би БиСи, дадено през 1968 г., в което той говори за написването на култовия си роман.
Ето какво казва големият писател:
„Същността на историята, есенцията на приключенията на този малък джентълмен (Билбо Бегинс – бел. ред.) е докъде може да те отведе въображението. Началото, идеята, си спомням много ясно. Мога ясно да видя ъгъла в дома ми, където преглеждах изпитни работи, което е много трудоемко и скучно само по себе си. Тогава видях една страница, чисто бяла – славен миг. И надрасках на нея – „В дупка в земята живееше хобит“. След това реших да се опитам да напиша дълъг наратив, който да държи вниманието на читателя до края. Един от най-добрите начини това да бъде постигнато е описание на пътешествие, свързано с някакъв обект. Именно тази форма реших да използвам. Британската провинция, нейните пейзаж и атмосфера са изключително важни за мен. Те играят важна роля в книгата. Хобитите живея в къщи в основата на дървета. През целия си живот, не знам защо, съм бил възхитен от дърветата. Изумява ме точно тази форма на живот. Опитах се осъществя някаква връзка с тях“.
Толкин също така говори за влиянието на храната и пивото във взаимоотношенията между хората и как те също са основни в сюжета и изграждането на книгите за Средната земя. Тютюнът също е важен за писателя:
„Винаги съм пушил лула. Знам, че прекалявам, но го правя заради нищо друго освен забавлението. Да, то ми доставя удоволствие. Сега вече то е станало дотолкова свързано с писането, че не мога да пиша, без да пуша лула“.
Интервюто е дадено по повод посещение на писателя в университета „Оксфорд“, където е бил преподавател, и публикувано от lira.bg. Архивните кадри показват и други учени, споделящи впечатления относно влиянието на творчеството на писателя. Те смятат неговия свят, този на Средната земя, за по-важен от изградените от Луис Карол в „Алиса в Страната на чудесата“ и К. С. Луис в „Хрониките на Нарния“. Според тях Толкин засяга вечни теми като срещи между различни раси, толерантност, уважение и обединяване на силите въпреки различията.