На 6 февруари през 1912 година в Мюнхен, Германия, в семейство на учител и шивачка се ражда малко момиченце. То е средното от три дъщери и пораства да бъде привидно нормална тийнейджърка – заинтересована от момчета, дрехи и грим. Оценките й не блестят с нищо; отива в манастирско училище, но скоро напуска, защото такова нещо не е за нея. През 1929 година тя среща съпруга си, докато работи за личния му фотограф. По това време тя е на 17, а той е на 40. Също така той ръководи Националсоциалистическата германска работническа партия.
През 30-те години Хитлер и Ева Браун си стават близки след като приятелката и полу племенница на фюрера се самоубива с пистолета му. За този период не се знае много, защото по-късно Хитлер нарежда кореспонденцията им да се унищожи и остават само скромни сведения от дневника на Браун. Знае се, че той прекарва повечето си време в развиване на партията.
Фриц, бащата на Ева, е дълбоко против тя да се занимава с Хитлер.
Двамата пазят връзката си в тайна, защото Хитлер мисли, че е обаятелен за жените и иска да използва това за политическите си цели. Въпреки това Браун присъства на Нюрнбергската конвенция на партията през 1935 година. Тя няма влияние върху политическите решения на Хитлер и той я избира именно заради това и защото няма да се превърне в заплаха или конкуренция за позицията му.
През 1932 и 1935 Браун прави опит за самоубийство. На 10 или 11 август 1932 тя се застрелва в гърдите с пистолета на баща си. Някои историци смятат, че опитът не е сериозен, а просто вик за вниманието на Хитлер.
В резултат на втория опит Хитлер наема апартамент за Ева, а през 1936 тя отива да живе във вилата му в Алпите, където се наслаждава на занимания като гимнастика, слънчеви бани, ски и плуване.
По образец на нацистката идеология, че мъжете трябва да се занимават с политика, а жените да се грижат за дома, Ева не е допускана да присъства на делови и политически разговори. Хайнрих Хофман, фотографът, описва в мемоарите си Ева Браун като „маловажна и леконравна“, интересуващата се само от спортуване, дрехи и кино.
Единственият случай, в който Браун се намесва в политика, е през 1943 година. Тогава забрана грози женската козметика и продукти – това притеснява Ева и тя отнася въпроса до Хитлер. Той от своя страна заповядва на министъра на въоражението само да намали производството на козметика, но не и да я спира.
Браун продължава да работи за Хофман. Тя прави снимки и филмчета на много от вътрешния кръг на Хитлер. Хофман купува някои от тях доста скъпо. Ева също така заема длъжността лична секретарка на фюрера.
Близките на Ева Браун си спомнян как тя се смее на снимка от 1938 година на Невил Чембърлейн, който седи на диван в апартамента на Хитлер в Мюнхен. „Само да знаеше какви неща е чул този диван“, казва момичето.
Началото на Втората световна война не й влияе емоционално, но към края настроението й се променя. Тогава тя може да зареже Хитлер, но вместо това тя решва да остане с него в бункера му в Берлин. Заради този акт на лоялност той се съгласява да се оженят. Това става на 29 април 1945 – ден преди да се самоубият. Тя умира от хапче с отрова, а съпругът й освен, че също пие отрова се и застрелва.
Телата им са изнесени в унищожената от бомби градина зад Райха, където са изгорени.