Холандски артисти, готвачи и дизайнери обединиха усилията си и написаха готварска книга с кулинарни специалитети, приготвени от месо от стволови клетки, предаде Франс прес. В почти 200 страници „Готварска книга с рецепти за месо ин витро“, която беше представена във вторник в Амстердам, обединява есета, интервюта и графични изображения за миналото, настоящето и бъдещето на месото, предлагайки десетки „креативни визии“ на месото ин витро – от най-апетитните до най-необичайните, от най-реалистичните до най-абсурдните.
Всяка от рецептите е оценена по скала от едно до пет: рецептите с пет звезди са технически изпълними в днешно време, докато приготвянето на тези с една звезда е отложено в бъдещето. Така например, хамбургерът получава пет звезди, докато приготвеният с картофи, чесън, оцет и други подправки бут от динозавър, който е само формално загатнат, тъй като е приготвен на базата на стволови клетки от пиле – получава само една звезда. Същото важи и за стридите с месо.Месо във форма на птици, сгънати като оригами, коктейл от патица, пиле и водка са също в списъка, както и описанието за приготвяне на кървящо месо чрез инжектиране на течност на базата на протеини. Книгата е и богато илюстрирана: кухненски инкубатор намира място в нея.
„Време е да се заговори за бъдещето на месото“, казва Коерт ван Менсвоорт, холандски артист и философ, който е автор на предговора към изданието. В него той припомня, че месото ин витро е едно от решенията, които се предвиждат в бъдеще с оглед на все по-нарастващото търсене на месо в света, както и в резултат на проблемите със замърсяването и благополучието на животните, застрашено от индустриалното им отглеждане. Инсекти и меса, произведени от растения, се посочват като алтернативи на истинското месо. Книгата, която се предлага на холандски и английски език, беше представена точно една година след дегустацията на първия хамбургер ин витро, приготвен от месо от стволови клетки от крава, на 5 август 2013. 142-грамовият „Франкбургер“, както беше наречен, струваше 250 000 евро. Той е дело на научен екип от университета в Маастрихт, според който тези хамбургери ще се появят на пазара в следващите десет до двайсет години.
С БТА