„Ислямът е религия, която проповядва мир“
Президентът Барак Обама
„Спрях да наричам тези хора мюсюлмански терористи. Те са мюсюлмани, колкото и аз. Искам да кажа, че те не уважават ничий живот, а това не го пише в Корана”.
Хауърд Дийн, бивш председател на Демократическата партия, по MSNBC
От десетилетия на американците се казва, че ислямът е религия на мира. Този безкраен рефрен се повтаря от президенти и министър-председатели, от медийни личности, спортни звезди, от папата и дори от самите терористи.
В дните след 11 септември 2001 г. администрацията на Буш направи и невъзможното, за да подчертае, че САЩ не са във война с всички мюсюлмани. Администрацията погрешно реши, че ислямът не е по-различен от множеството различни от християнството религии. Хората на Буш искаха да вярват, че ислямът проповядва мир, и решиха, че той проповядва мир.
На 17 септември 2001 г., шест дни след разрушаването на Световния търговски център и ударът срещу Пентагона, който още димеше, президентът Джордж У. Буш отиде в ислямски център и каза: „Важно е моите сънародници да разберат…че ислямът не е в това. Ислямът е мир“. Бившият държавен секретар Кондолиза Райс отбеляза „добротата, която е в сърцето на исляма“.
Администрацията на Обама продължи тази тема и я доведе до мъчителни крайности. Пред разследваща комисия на Конгреса предишният министър на правосъдието Ерик Холдър цели две минути отказваше да произнесе думата „ислям“ във връзка с тероризма. Холдър обясни в показанията си: „Не искам да кажа нищо отрицателно за дадена религия“. Бившият държавен секретар Хилари Клинтън съще беше изключително политкоректна и каза, че повечето мюсюлмани са „мирни и толерантни хора“; тя нападна тези, които са „извратили“ ислямската вяра.
Ако повториш някоя лъжа достатъчно много пъти, доста хора може да ти повярват.
Социологическо проучване от 2009 г., поръчано от „Вашингтон пост“ и Ей Би Си показва, че 58% от американците вярват, че ислямът е „мирна религия“. Има неголяма промяна в тези цифри в последно време поради хаоса в Близкия изток и появата на Ислямска държава. Според социологическо проучване от 2015 г. на Rasmussen, 52% от американците считат, че ислямът насърчава насилието повече от другите религии. Това значи, че 48% от американците, почти половината страна, са повярвали, че ислямът е наистина „религия на мира“, както твърдят апологетите му.
Апологетите доказват твърденията си по няколко начина. Те твърдят, че самата дума „ислям“ се превежда като „мир“, защото в арабския език се базира на първоначална дума – salam. Думата salam се съдържа и в традиционния поздрав assalamualaikum (мир на теб).
Но изследователят на Близкия изток Даниъл Пайпс обяснява, че е правилно думата „ислям“ да бъде преведена като „подчинение“. Той пише: „Няма връзка в значението на думите salam и ислям, мир и подчинение. Те са две съвършено различни думи и в значението им няма връзка. Накратко, ислям = подчинение“.
Небезизвестният британски ислямски проповедник Анджем Чудари, изтъкнат поддръжник на Ислямска държава и съосновател на терористичната група Al-Muhajiroun, е съгласен с този анализ. В статия, оправдаваща нападението на терористи, свързани с Ал-Кайда срещу списанието „Шарли Ебдо“, при която загинаха 12 журналисти и парижки полицай, Чудари пише:
„В противоречие с известната грешна представа, ислям не значи мир, а подчинение на заповедите само на Аллах. Следователно мюсюлманите не вярват в свободата на изказа, защото думите и действията им се определят от божествени откровения, а не от човешките желания“.
Но дори и това не е достатъчно за почитателите на радикалния ислям. Подкрепящите догмата „религия на мира“ твърдят, че идеята на самата дума „подчинение“ е мирна. Подчиняването на Аллах е личен избор на всички мюсюлмани, за да намерят мир и спокойствие. Та нали много християни също говорят за „предаване“ пред Божията воля. В академичен проект с надслов „Мюсюлмански гласове“ в Университета на Индиана се казва, че „в християнството предаването пред Бог е начин да предоставиш живота си в по-добри ръце, всъщност Исус е искал от учениците си да се откажат от материалното си богатство и да го следват“.
В спора за произхода и значението на думата защитниците на идеята, че ислямът е мир, цитират най-висшия авторитет – Коранът. Президентът Обама казва в речта си в Кайро през 2009 г.: „Свещеният Коран учи, че който убива невинни, все едно е убил цялото човечество, който спасява човек, спасява цялото човечество“.
Ако това е всичко, което се казва в Корана по този въпрос, президентът би имал силен аргумент, но вярно е обратното. Обама, както много други, непълно цитира стиховете от сура 5:32. Действителният превод гласи:
„Тъй като Ние заповядахме на децата на Израел, че ако някой убие човек не в отмъщение за убийство, или (и) разпространи злини из земята – това би било все едно, че е убил цялото човечество, и ако някой спаси живот, това би било все едно, че е спасил живота на цялото човечество. И наистина, при тях дойдоха Нашите Пратеници с ясни доказателства, свидетелства и знаци, и дори тогава мнозина от тях продължиха да прекрачват границата (напр. чрез несправедливо потисничество прекрачват границата, поставена от Аллах, като извършват големи грехове) в земята!“
Забележете обаче какво се казва в следващата сура 5:33:
„Заплащането на тези, които водят война с Аллах и Неговият Пратеник и вършат злини по земята е, че те ще бъдат убити, разпънати на кръст или ръцете и краката им ще бъдат отсечени, или те ще бъдат изпратени в изгнание. Това е техният позор в този свят, и ги очакват големи мъки в Отвъдното“.
Това е значителна промяна в тона. Особено важно е да се разбере значението на думите „водят война“ и „вършат злини“.
Отговорът е в текстовете на средновековния ислямски учен Ибн Катир: „Водят война“ тук значи съпротивляват се, противоречат, и това включва недоверие, блокиране на пътища и разпространение на страх по пътищата. „Злини по земята“ означава различни видове злини“.
Тоест, в Корана пише, че тези, които не следват догмите на исляма (изразяват „недоверие“) „водят война“ против самата религия. Според Корана само недоверието е достатъчно да оправдае разпъване на кръст и екзекуция.
Тези, които не се подчиняват на исляма, са „във война“ със самия Бог. Това твърдение се пояснява и на друго място в Корана. Ето цитат от сура 9:29:
„Сражавайте се с онези, които не вярват в Аллах и в Сетния ден и не забраняват това, което Аллах и Неговият Пратеник са забранили и не изповядват правата вяра (т.е., ислямът), сред хората на Светото писание (евреи и християни), докато те не платят jizyah с покорство и подчинение, и се осъзнаят като победени“.
Значението е съвсем ясно. Ако не се подчиниш на исляма значи, че си във война с Бог и правоверните и те са задължени да се сражават с теб, докато не се подчиниш. В този смисъл ислямът вероятно би могъл да бъде наречен религия на мира – мир, който идва само в резултат на подчинението.
Има и други доказателства в Корана за употребата на насилие в името на Бога. В Корана на мюсюлманите се припомня, че те са длъжни да се сражават, дори и да не им се иска:
„Джихад (свещена война в името на Аллах) е заповядана за вас (мюсюлманите), въпреки че не ви харесва, и може вие да харесвате нещо добро за вас и да харесвате нещо лошо за вас. Аллах знае, но вие не знаете”. Коран, сура 2:216
Коранът разяснява и целта на свещената война – разпространението на исляма:
„Кажете на тези, които не вярват, че ако се откажат от невярата си, миналото им ще бъде простено. Но ако те се върнат (на това място), тогава примерите на онези (наказаните) преди тях ще бъдат (като предупреждение)“. Коран, 8:38
„И се сражавай с тях, докато няма повече Fitnah (безверие и политеизъм, т.е., вяра в други богове, освен Аллах), и религията (вярата) ще бъде изцяло за Аллах (в целия свят). Но ако те спрат да вярват (в друг, освен в Аллах), тогава със сигурност Аллах Всевиждащият ще види какво правят“. Коран, 8:39
На мюсюлманите е позволено, дори им се заповядва да се сражават, докато постигнат всеобща ислямска вяра. Тази заповед се подкрепя и от хадитите:
„Пратеникът на Аллах рече: заповядано ми е да водя битка с хората, докато те не обявят, че няма друг бог, освен Аллах“. (Sahih Muslim 1:30)
Следващият стих от хадитите е дори по-ясен за заповедите на Аллах към Мохамед:
„Пратеникът на Аллах рече: заповядано ми е да водя битка с хората, докато те не свидетелстват, че няма друг бог освен Аллах и Мохамед е пратеник на Аллах, и те не започнат да се молят и плащат zakat “. (Sahih Muslim 1: 33).
Тези, които извършват насилие използват целенасочено други цитати от корана. През 2002 г. в своето „Писмо до американците“ Осама Бин Ладен написа:
„Дадено е позволение на онези (т.е., правоверните срещу неверниците), които се сражават срещу тях, (и), защото те (правоверните) бяха онеправдани, и със сигурност Аллах Може да им даде (на правоверните) победа“. Коран, 22:39
„Тези, които вярват, се сражават заради Каузата на Аллах, а тези, които не вярват, се сражават заради каузата на Taghut (сатаната). Затова сражавайте се против приятелите на Shaitan (сатаната) “. Коран, 4:76
Бин Ладен е сигурен, че Коранът одобрява именно използването на терор, т.е., тероризъм чрез заповедта на войниците на Аллах да „всяват терор“ във враговете си:
„И пригответе срещу тях всякаква сила, включително бойни коне (танкове, ракети, артилерия и пр.), за да всеете терор във враговете на Аллах и вашите врагове, и други, които вие може да не познавате, но Аллах познава. И каквото изхарчите заради Каузата на Аллах, ще ви се изплати и вие ще бъдете третирани справедливо“. Коран 8:60
Хадитите също подкрепят тези действия:
„Апостолът на Аллах рече: бях изпратен с най-кратките напътствия, но с най-обхватното значение, и аз победих чрез терор…“ (Sahih al-Bukhari 4:52:220).
В действителния свят ние постоянно се сблъскваме с деянията на тези, които вярват, че Аллах ще победи „чрез терор“.
Аян Хирси Али, прочутата сомалийка, защитничка на правата на жените и писателка още преди повече от десет години предупреди света за исляма:„Повече от тринадесет години привеждам един прост довод в отговор на тероризма. Доводът ми е, че е глупаво да се твърди, както нашите лидери правят, че насилствените деяния на радикалните ислямисти може да се разделят от религиозните идеи, които ги вдъхновяват. Вместо това трябва да признаем, че терористите се водят от политическа идеология, неразделна част от исляма, от свещения Коран, от живота и учението на пророка Мохамед, съдържащо се в хадитите“.
В случай че някой не е разбрал думите й, тя добавя изрично: „Нека да го кажа по най-ясния начин: ислямът не е религия на мира“.
Но не сте длъжни да вярвате на мен, или на смела жена като Аян Хирси Али. Водачът на Ислямска държава каза абсолютно същото.
През май 2015 г. на запис, за който се твърди, че е на лидера на Ислямска държава Абу Бакр Ал-Багдади, се чува рецитация на няколко стиха от корана. Първият стих, 2:216 в друг превод: „Вие бяхте призовани за битка, омразна за вас“. И по нататък:
„ И Той (Могъщия и Великият) рече: нека те да се сражават заради каузата на Аллах, който продава живота на този свят за Отвъдното. И този, който се сражава заради каузата на Аллах и погине или победи – нему ще бъде дадена голяма награда“. Коран 4:74
„И Той (Възвеличеният) рече: и тези, които погинат заради каузата на Аллах – Той никога няма да забрави делото им. Той ще ги води и ще промени състоянието им, ще ги приеме в Рая, за който Той им съобщи“. Коран 47:4-6
Накрая Багдади откровено каза:
„О, мюсюлмани, ислямът никога, дори за ден, не е бил религия на мира. Ислямът е религията на войната“.
Следващият път, когато чуете безкрайните баналности за исляма, който е „религия на мира“, не ме цитирайте като доказателство за обратното. Идете право в източника. Вземете Корана и намерете някоя от многобройните сури, споменати в тази глава. Или прочетете думите на враговете ни. Водачът на Ислямска държава ясно каза на всеки от нас: „Ислямът е религия на войната“.
Превод: Огнян Дъскарев