Амазон разделя света на издателите

| от |

Макар да не е представен на Панаира на книгата във Франкфурт, където не разполага с щанд, гигантът на разпространението онлайн Амазон, обект на критики заради хегемонистичните си практики, е в центъра на дебатите.

Американската компания хвърли сянка още от началото на световната среща на професионалистите от издателския бранш, като обяви в деня на откриването й, че пуска в Германия „Kindle Unlimited“ – онлайн услуга за неограничено четене срещу скромен месечен абонамент.

Опасяваме се от нелоялна конкуренция по цените и хонорарите на авторите чрез тази услуга – заяви австрийският писател Герхард Руис.

Амазон няма в Европа пазара, който й се искаше, това е причината за новия ход – стреми се да спечели по-голям дял от пазара – смята авторът, един от 2000-те подписали остра петиция срещу американския гигант, заради бойкота му на скандинавската издателска група Бониер – много добре представена в Германия – с която е в конфликт.

Тази инициатива е отклик на призива на повече от 900 американски автори, които поискаха от Амазон да сложи край на битката за цената на електронните книги с американския филиал на френското издателство Ашет.

Впрочем условията на труд и заплатите на сайтовете за разпространение редовно са обект на критики от страна на германските медии и синдикати.

Бойкотирам Амазон от двадесет години и не виждам причина да купувам от Амазон – заяви на конференция една читателка от публиката.

Амазон дава възможност на малки неизвестни автори да бъдат публикувани и да намерят своите читатели. Не Амазон удари пазара на книгата, а големите издателства, които малко по-малко унищожиха дребните – смята обаче друга читателка.

В Германия делът от пазара на компанията, основана от Джеф Безос, в продажбата онлайн на книги е между 50 и 70% – позиция, често смятана за почти монополна.

През последните години инвестирахме много и се поучихме дори от Амазон… Това е конкурент, от който не се страхуваме – уверява генералният директор на Германската федерация на книжарите Александър Скипис. Но американската компания се възползва от нелоялни конкурентни предимства и се установи в Люксембург, където ДДС е нисък, и използва господствата си позиция, за да шантажира издателите – категоричен е той.

Европейската комисия обяви във вторник началото на задълбочено разследване относно възможните необосновани данъчни предимства, дадени от Люксембург на американския гигант.

Не изключвам Амазон в крайна сметка да допринесе за увеличаване на културното многообразие – казва обаче Дидие Шнаас, журналист в германското икономическо издание „Виртшафтсвохе“.

Компанията не пенализира потребителите, а обратно, еволюцията става в полза на потребителите… Когато слушам призиви към политиците, които вземат решения, да действат срещу Амазон, смятам, че трябва да проявим голямо благоразумие, изтъква той.

Мартин Шепард, един от директорите на американското издателство Пърмънънт прес, което всяка година публикува дванадесетина творби, е горещ поддръжник на американския разпространител.

Много лесно е, когато един автор е признат и подкрепян от голямо издателство да се противопостави на Амазон, но компанията обикновено се отнася към партньорите си много по-добре отколкото други играчи от бранша, обяснява той.

Когато едно голямо издателство се оплаква, че е обект на несправедливо отношение от страна на Амазон, това вероятно е нещо добро за повечето малки независими издатели, уверява той. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Амазон разделя света на издателите