Природата загива в глобални мащаби

| от |

Изчезването на диви животни и растения се движи с катастрофални темпове. До този извод стигнаха специалистите от WWF. В публикувания на Фонда доклад „Индексът на живата планета” се казва, че от 1970 г. до 2010 г. популацията на млекопитаещите, птиците, влечугите и рибите е намаляла с 52%.

В Неапол ловът и загубата на естествената среда на обитаване са довели до намаляване на числеността на тигрите от 100 000 до 3 000. В Гана популацията на лъвовете в единия от резерватите е намаляла за 40 години с 90%. Анализът на популациите на гръбначните показва, че тяхната численост за 40 години е намаляла два пъти. Най-лошо стоят нещата в Южна Америка. С малко изостава Азиатско-Тихоокеанският регион. Това е само част от примерите от доклада на WWF за оценката на „здравето” на Земята.

Както следва от доклада, в продължение на 40 години потреблението ни превишава възможностите на планетата за производство на ресурси. За да се компенсират тези загуби една Земя няма да ни стигне – необходими са 1,5 такива планети. За съхраняване на природата ще могат да помогнат страни с голям „биообем” – способност на екосистемите да произвеждат ценни биологични ресурси и поглъщат отпадъци (включително и изхвърлянето на СО2). В този смисъл Русия е един от световните лидери. Причината за това е огромната територия на страната с голяма площ девствени гори, но богатството трябва да се пази, смята ръководителят на Програмата за запазване на биоразнообразието на WWF Владимир Кревер.

-Ние имаме достатъчно добро законодателство. Ако то се спазваше, всичко би било благополучно. Основните проблеми са свързани с изсичането на горите. Специалистите казват, че трябва да се избягва изсичането на онези гори, които никога на се били изсичани, а ако това започне да се случва, то трябва да се осигури тяхното грамотно възстановяване.

Освен Русия голям биообем има Китай. Но това е страна с бързо растяща икономика, която усилва негативното въздействие върху екологията. Традиционната китайска медицина също не спомага за защита на природата, отбелязва експерт.

-Опасност за много видове е традиционната китайска медицина с нейното търсене на органи и части на тялото на екзотични видове животни – тигри, леопарди, някои видове жаби и т.п. С това можем да се борим само чрез разясняването, че чудодейните възможности на такива лекарства са силно преувеличени.

Човечеството може да пречупи ситуацията и да започне да защитава околния свят, твърдят от WWF. Тогава хората ще обезопасят и себе си, убедени са еколозите.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Природата загива в глобални мащаби