В пресата тази ролка бе наречена „обявяване на война на американците“. С тази оценка може да се спори, защото за война с най-силната днешна държава ИДИЛ няма нито материални ресурси, нито хора. Но и американците не са в положение, при което могат 100 на 100 да използват военния си потенциал. На слушания в Конгреса министърът на отбраната Чък Хейгъл не изключи възможността от наземна операция, но една нова война чак на другия край на света е нещо прекалено рисковано за днешна Америка. От друга страна, едва ли си струва да се подценяват заплахите на фундаменталистите и затова Белият дом се опитва да се пребори с тях с чужди ръце. За отбелязване е, че ИДИЛ стана проблем точно по вина на американците, казва министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров:
– Отначало европейците и американците „се грижеха“ за „Ислямска държава на Ирак и Левант“, защото тази структура се бореше с Башар Асад. Същото стана навремето и с моджахедините, създали „Ал Кайда“, но след това дойде 11 септември 2001. Сега обаче Западът пак прави същата грешка. ИДИЛ става неконтролирана (ако изобщо някога е била контролирана). Когато ИДИЛ превзе 1/3 от територията на Ирак с основните обекти на инфраструктурата, когато се появи реалната опасност от превземане на Багдад, едва тогава американците обявиха „Ислямска държава на Ирак и Левант“ за терористична организация и започнаха борба с нея.
На неотдавнашната конференция в Париж американците спешно скалъпиха контратерористична коалиция. Готовността си да се включат в нея изказаха над 40 държави. Но ефикасно да се борят с ИДИЛ могат само Сирия и Иран, а техни представители на конференцията нямаше. За САЩ да се реши на сътрудничество с тях означава да признае грешките си и кардинално да промени вектора на външната си политика. Но Вашингтон явно не е готов за такъв един завой.
Гласът на Русия