Ако сте израснали през 80-те или сте фенове на филмите от този период, със сигурност ви харесват добрите „Old school“ ефекти, които за съжаление няма да срещнете в новите филми, натъпкани с компютърни ефекти, които омръзнаха на зрителите много бързо.
За щастие, някои холивудски режисьори осъзнават, че компютърните ефекти вече не са толкова популярни, както по-рано и повече или по-малко се насочват към използването на използване на миниатюрни модели, аниматроника и други подобни, което изискват доста труд, но от друга страна, имат огромно влияние в създаването на илюзията във филма.
Star Trek: The Motion Picture (1979)
След работата по легендарни филми като 2001: A Space Odyssey, легендата на специалните ефекти Дъглас Трамбъл е отговарял за първия Star Trek от 1979-та. Вижте само колко добре е направена сцената със Спок и неговата среща с V’GER.
Alien (1979)
Невероятния екип оа Ханс Рудолф Гигер и режисьорът Ридли Скот са виновниците зад този класически и сай фай трилър, който днес изглежда актуален и не може да се сравни с най-новите филми.
Blade Runner (1982)
Дъглас Трамбъл и екипа за визуални ефекти са срещнали доста трудности при създаването на миниатюрите, които пресъздават футурустичните сгради във филма. Комбинация от добри ефекти с отлична история, изглежда, че рецептата за създаване на класически филми не е някаква тайна. Поне на теория …
Dune (1984)
Dune на Дейвид Линч е още един пример за научно-фантастичен филм с добри ефекти. С помощта на различни модели и избор на правилната перспектива, Емилио Руис си е свършил добре работата.
Batman (1989)
Тим Бъртън е човек, който или е мразен силно, или е боготворен от мнозина, но когато става въпрос за специални ефекти и създаване на атмосфера, рядко, някой може да се сравни с мрачното съзнание на Бъртън.
The Fifth Element (1997)
Люк Бесон и неговият екип работят с масивен модел на футурустичния Ню Йорк. Крайният резултат е известен на всички, които са гледали филма или с други думи, перфектно направен.