Давутоглу – в очакване на премиерската номинация

| от |

Турският външен министър Ахмет Давутоглу най-вероятно ще бъде номиниран за ръководител на ислямско-консервативното правителство, който пост ще напусне новоизбраният президент Реджеп Тайип Ердоган и ще се опита да даде на президентството по-големи правомощия.

Името на Давутоглу, предан поддръжник на силната личност в страната, фигурираше от няколко дни на първо място в изготвените от медиите списъци на политици, които евентуално биха могли да бъдат излъчени да оглавят правителството. Ердоган обаче поддържаше неяснота, заявявайки, че неговият приемник ще бъде излъчен и оповестен днес от Изпълнителния комитет на Партията на справедливостта и развитието/ПСР/. Само че действащият все още държавен глава Абдула Гюл се закани да се противопостави на този сценарий.

„Доколкото знам, Ахмет Давутоглу ще е бъдещият премиер. Точно аз го убедих да влезе в политиката и ще го подкрепя“, посочи Гюл. Вчера отговорни партийни функционери казаха, че все още нищо не е решено официално. Въпреки това изборът на новия премиер не буди никакво съмнение. „Всичко зависи от Ердоган. Точно той ще има последната дума и той ще съобщи името на приемника си“, обясни пред АФП източник, запознат отблизо с делата в ПСР. След което потвърди, че името на Давутоглу е било споменавано най-често при заседанията на партийното ръководство след президентските избори на 10 август.

Този 55-годишен университетски професор, специалист по международните отношения и вярващ мюсюлманин, е предан на Ердоган, за когото работи като външен министър, откакто той пое премиерския пост през 2003 г. На тази длъжност Давутоглу имаше за задача да засили влиянието на турската дипломация по-конкретно в Близкия изток. Но според неговите критици тази „неоосманска“ политика на „никакви проблеми със съседите“ се срина с „Арабската пролет“ през 2011 г., като най-вече се влошиха отношенията със Сирия, Египет и Израел. Именно архитектът на тази политика със спорен успех ще трябва да се съобразява с един президент, чиято популярност е на върха си и който е решен да запази за себе си юздите на властта.

„Ще използвам всичките правомощия, които ми дава конституцията… като президент, избран за първи път пряко от народа. Нова Турция ще има нови правила“, провъзгласи Ердоган вечерта в деня на изборите. По силата на конституцията компетенциите на държавния глава са само протоколни, като реалната власт е в ръцете на премиера. Ердоган се надява след парламентарните изори през юни 2015 г. партията да има необходимото квалифицирано мнозинство от 313 депутати, което да му даде липсващата сега възможност да прокарва промени в конституцията. На него обаче не му се иска да чака до тогава и той ще се опита да промени с помощта на депутати от други партии чл. 104 от основния закон, определящ прерогативите на президента, заяви парламентарен източник. Опозицията обаче обеща да се противопостави категорично на това, опасявайки се от „авторитарно управление“. Това позволява да се очакват конфликти между Ердоган и бъдещия премиер, макар, че изходът от такива сблъсъци вече изглежда очевиден.

„На вътрешната политическа сцена тежестта на Давутоглу е слаба… той има добра репутация, но не разполага със среди, които да го подкрепят“, заяви пред АФП Соли Йозел, професор по международни отношения в истанбулския университет „Кадир Хас“. „Сигурен съм, че той иска да се възползва от премиерския си пост, за да създаде такива среди, но също така съм сигурен, че президентът ще направи всичко възможно да не позволи това“, добави Йозел. Името на новия лидер на ПСР трябва да бъде окончателно одобрено на извънредния конгрес на партията на 27 август. След това Ердоган трябва да възложи на излъчения кандидат да сформира новото правителство, а на 28 август той трябва да положи клетва. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Давутоглу – в очакване на премиерската номинация